nedeľa 30. júla 2017

Donovaly a splav Hrona


Náš trojdňový výlet sme začali v malebnej dedinke ukrytej v Starohorských vrchoch  v Španej Doline. V súčasnosti tu žije len asi 180 stálych obyvateľov, no v minulosti bola dedinka známa v celej Európe, pretože sa tu ťažili drahé kovy . Tunajšie bane zásobovali meďou a striebrom Uhorsko a okolité štáty celé storočia, až do roku 1888 , kedy bola ťažba  ukončená.


V súčastnosti je Špania Dolina cieľom mnohých turistov. Dolinu dodnes tvoria malé domčeky niekdajších baníkov, ktorí tu žili a pracovali, postavené na strmých svahoch údolia. Niektoré domčeky majú aj viac ako štyristo rokov. 
V budove bývalej klopačky je penzión ,reštaurácia a múzeum. V dávnej minulosti v tejto budove sídlil banský inšpektor a banskí dozorcovia. Vo vežičke bolo zariadenie, klopačka, ktorým sa zvolávali baníci do šachty.
Dominantou obce je rímskokatolícky kostol a banícky orloj. Z námestia vedie  náučný banícky chodník  popri najzaujímavejších miestach banskej histórie Španej Doliny. 


A tu sme už v horskej obci Donovaly, v známom centre letnej i zimnej turistiky. Každoročne sa tu v zime konajú preteky psích záprahov. 

Donovaly sa nachádzajú na rozhraní Veľkej Fatry a Starohorských vrchov.


Nádherné výhľady a prekrásna príroda ponúka možnosti na malé prechádzky ale aj na náročnejšiu turistiku.


Na jednu túru sme sa vybrali aj my a stalo sa nám to, čo sa  nám ešte nikdy na našich turistických potulkách nestalo... nejako sme si nevšimli, že sme zišli zo značky a parádne sme poblúdili. Došli sme niekde, kde sme vôbec nechceli byť a ani sme  netušili kde to sme :-). Pohľad na oblohu neveštil nič dobré, stále viac sa zaťahovala ťažkými čiernymi oblakmi .  Nakoniec všetko dobre dopadlo a my sme nejakým zázrakom  trafili do penziónu doslova pár minút pred tým, ako sa  strhla poriadna búrka. 



Po túre chutí dvojnásobne :-).



Ďalší deň sme mali naplánovaný splav Hrona. Trošku sme mali obavy z počasia, ale nakoniec bolo celkom ideálne. Trošku pod mrakom, ale občas vykuklo aj slniečko a hlavne   nepršalo ani nehrozila búrka.


Splav sme mali dohodnutý v Lodenici na Mlynčoku . Sympatický a milý personál nám požičal raft, vodácku výstroj a odviezol nás na začiatok splavu do Nemeckej. Tam sme dostali ešte posledné inštrukcie  a bezpečnostné pokyny  a mohli sme sa vydať v ústrety nášmu Hronskému dobrodružstvu. Odvaha nám nechýbala, no technika už viacej :-).


Aby som vás dostala do obrazu, toto bol náš  druhý splav :-). Prvýkrát sme si to vyskúšali minulý rok na Vltave. Na svoje okrúhle narodeniny som dostala výlet do Českého Krumlova a tam nás tento vodácky šport úplne uchvátil a tak sme sa rozhodli ho vyskúšať. Na prvýkrát sme to zvládli fakt bravúrne, ani sme sa neprevrátili, ani loďku nestratili, úspešne preplávali všetky jezy a šťastne došli do cieľa. Posmelení týmto zdanlivým úspechom sme sa tento rok rozhodli pre Hron. 


Veľmi rýchlo sme však prišli na to, že prúdiaci Hron nie je pokojná Vltava. No čo vám poviem, zažili sme asi všetko...nekontrolovateľné otáčanie raftu ,  nárazy do kríkov  pozdĺž brehu,  uviaznutie na plytčine s márnou snahou o akýkoľvek pohyb dopredu či dozadu,  neovplyvniteľný spätný chod a zlatým klincom nášho predstavenia bolo, keď pri snahe o odrazenie raftu z plytčiny sa manžel pošmykol na mokrom kameni a celý sa vykúpal v studených vodách Hrona. Pri mojej snahe o pomoc som skončila takmer rovnako. V tej chvíli nám nebolo všetko jedno, ale dnes sa na tom už len s pobavením smejeme. 


Do prístavu sme nakoniec priplávali šťastne. Síce mokrí , manžel aj trošku doudieraný, ale 
s úsmevom na perách a hlavne  bohatší o veselé zážitky a spomienky. 
Splav Hrona síce nie je veľmi náročný, ale v niektorých úsekoch si treba dať pozor . 
Na porovnanie prikladám fotku z plavby na Vltave. Tam sme stíhali aj fotiť...


Tak to je všetko z našich zážitkov. 
Prajem Vám krásny zbytok nedele a zdar všetkým vodákom.



sobota 22. júla 2017

Jogurtové mrazené tortičky


Ak máte v týchto horúcich dňoch chuť na osviežujúcu mrazenú pochúťku , mám tu pre vás jednoduchý  recept. Príprava týchto mrazených tortičiek  vám zaberie fakt len minimum času. 


Na 5 tortičiek budete potrebovať: 100 g maslové sušienky, 40 g masla, 2 jahodové smotanové jogurty , ovocie a jedlé kvietky na ozdobu.
Silikónové formy na muffiny.


Sušienky rozdrvíme alebo rozmixujeme , vysypeme do misky a zalejeme roztopeným maslo, dobre premiešame. Na spodok silikónovej formičky natlačíme tenkú vrstvu tejto zmesi, nalejeme jogurt, ozdobíme ovocím a dáme zamraziť aspoň na 6 hodín. Pred podávaním môžme   dozdobiť jedlými kvietkami a lístkami medovky .  Necháme trošku povoliť pri izbovej teplote a môžeme podávať. 


Krásny horúci víkend praje


sobota 15. júla 2017

Mätovo-levanduľový sirup


Sirup z levandule som robila prvýkrát  minulý rok. Aj keď mi celkom chutil, zdal sa mi akýsi horký. Niekde som sa dočítala, že horkosť spôsobuje levanduľová silica, keď je sirup príliš koncentrovaný.  Tento rok som ubrala z množstva levandule a pridala mätu. Výsledná chuť je veľmi príjemná. 

Recept na sirup:
2 litre voda, asi 60 lístkov mäty, 45 stoniek levandule, 2 ks citróny (bez chemického postreku), 1 ks limetka, 800 gramov cukor, 1 čl kyselina citrónová, asi za hrsť jahody
Vodu prevaríme, necháme vychladnúť na izbovú teplotu. Do vychladnutej vody vložíme na kolieska pokrájaný jeden citrón a limetku. Z ďalšieho citróna vyžmýkame šťavu a tiež pridáme . Dobre premiešame a necháme lúhovať aspoň 24 hodín. Potom výluh precedíme cez plátienko , odoberieme asi deci tekutiny , v ktorej rozmixujeme jahody a precedíme naspäť do sirupu. Pridáme cukor a kyselinu citrónovú . Necháme zovrieť a varíme  maximálne 2-3 minúty, určite nie viac,  aby sa zachovali vitamíny. Nalejeme do fliaš. Ja zvyknem ešte horúce fľaše zabaliť do deky a nechať tak do druhého dňa. Sirup uchovávajte na chladnom mieste.
Ak chcete mať farbu sirupu peknú ružovú, použite obyčajný biely cukor, trstinový dodá sirupu zlatistý nádych. Pokiaľ ide o kalórie, je to úplne jedno. Akurát možno trstinový je zdravší, aj keď podľa mňa zdravý cukor je ten, ktorého si doprajeme primerane. 


Sirup sa hodí do domácich limonád, ktoré dokonale zaženú smäd v horúcich letných dňoch.  


Aké sirupy alebo domáce limonády zvyknete robiť vy?

Pekné leto  praje 



nedeľa 9. júla 2017

Domáca kozmetika z levandule


Tohtoročná úroda levandule je naozaj bohatá, čomu sa veľmi teším, pretože táto nádherná a voňavá rastlinka dokáže nielen potešiť oko, ale pomáha aj pri zdravotných problémoch a je vynikajúcim kozmetickým prostriedkom. 


Levanduľový olej si  robím už niekoľko rokov. Je naozaj všestranný. Ja ho používam  pri menších poraneniach , popáleninách alebo po uštipnutí hmyzom. Podľa bylinkárov levanduľový olej dokáže zmierniť migrénu , nevoľnosti , bolesť kĺbov a má protizápalové účinky. 
Levanduľové kvietky som  zaliala mandľovým olejom, ktorý sa výborne vstrebáva do pokožky. Pomer nie je až taký dôležitý, jednoducho som naplnila pohár doplna  kvietkami, zaliala olejom a nechala lúhovať na tmavom mieste. Občas premiešam a po  štyroch týždňoch precedím cez plátno. 


Tento rok som sa prvýkrát pokúsila využiť levanduľový olej aj v mojej domácej kozmetike. Prvotný zámer bol vyrobiť prípravok na odličovanie. Nakoniec z toho vznikol levanduľový balzam.  Je neskutočne príjemný, voňavý a určite sa vyrovná aj tým najdrahším krémikom. 
Zloženie: bambucké maslo,  levanduľový olej,  olej z hroznových jadierok, včelí vosk, pár kvapiek vitamínu E .
Tento balzam je vhodný hlavne na zrelšiu a suchšiu pokožku. 



Levanduľové mydlo patrí medzi moje najobľúbenejšie.
Názov levanduľa pochádza z francúzskeho slova  "lavare" čo znamená umývať. Zrejme  pri očiste tela sa levanduľa používala už v dávnych dobách.


Levanduľová soľ do kúpeľa -  ďalšia možnosť ako využiť levanduľu.  Vynikajúci relax po ťažkom dni,   upokojí myseľ a napomôže kľudnému spánku. Príjemná vôňa zlepší náladu a uvoľní napätie a nervozitu.
Do sklenenej fľaštičky som postupne vrstvila epsomskú soľ a čerstvé kvietky levandule. (O účinkoch epsomskej soli som písala tu ).  Po mesiaci môžme používať do kúpeľa. Do vtedy poslúži ako pekná dekorácia na poličke v kúpeľni.


Niečo sa zvýšilo aj na voňavú dekoráciu.


 Levanduľa - voňavá a liečivá.


Krásne a voňavé leto praje


sobota 1. júla 2017

Vynovený kvetináč



Mám rada terakotové kvetináče, ale niektoré po určitom čase nadobudnú trošku "ošuntelý" vzhľad a tak som jeden skúsila trošku vynoviť .  Investícia je minimálna , biela farba, jutové povrázky, pečiatky a tavná pištoľ.To určite každá  kreatívna duša vo svojich zásobách  nájde.


Dôležité je kvetináč dobre očistiť a potom už len stačí nastriekať alebo natrieť farbou a oblepiť jutovými povrázkami . Dávnejšie som kúpila v Kiku rôzne pečiatky a teraz mi prišli celkom vhod.



I love flowers je nápis na kvetináči a myslím, že ma úplne vystihuje. Mám rada všetky kvety,  každý je iný a každý je inak krásny.   Veď posúďte sami.











Prajem vám krásne leto a  všetkým študentom a učiteľom oddychové prázdniny. V piatok mi skončil kurz angličtiny, takže vlastne  prázdniny budem mať aj ja :-).