nedeľa 25. februára 2018

Medzi oblakmi


Dnes to nebude ani o tvorení, ani o varení, dokonca to vôbec nebude o mne. Dnes to bude o  krásnej , aj keď trochu nebezpečnej záľube  syna Matúša a jeho priateľky Deny. Obaja sú vášniví skialpinisti a horolezci . Prinášam vám  niekoľko fotografií z ich výstupov a tiež zopár citátov, ktoré som  opísala zo synovej FB stránky . 


"Skialpinizmu je najkrajší šport na svete", povedal raz v jednom rozhovore Peter Svätojánsky. A viem , že má pravdu. Spája sa v ňom tvrdá fyzická drina, pohyb v prírode a adrenalínové zážitky - teda všetko, čo mám rád. A aj keď prichádzam domov zničený a unavený, už po prvej hodine v práci sa začínam tešiť na ďalší víkend strávený na lyžiach."


"Človek a hora. Stoja proti sebe. A iba jeden z nich môže byť porazený, ale hora to nie je. Tu niet divákov, medailí, ani stupne pre víťazov. Odmenou je však čosi vzácne: pokora a poznanie."






"Hory nám nedvíhajú len zrak, ale pozdvihujú i našu dušu: Lebo horská príťažlivosť, na rozdiel od tej zemskej, ťahá človeka nahor."










Známi sa ma často pýtajú, či sa o nich nebojím.  No trošku áno, asi ako každá mama, ale zároveň im dôverujem a som presvedčená, že dobre poznajú svoje sily a  možnosti  a  nepodcenia žiadne nebezpečenstvo. A aj keď anjeli strážni  možno majú pri nich o niečo viacej práce, verím, že mi ich ochránia:-). 


nedeľa 18. februára 2018

Šumivky pre chvíle pohody


Ak obľubujete relaxovať vo vani plnej horúcej vody, môžete si tieto chvíle pohody spríjemniť voňavými šumivkami. Nie je to žiadna novinka, internet je plný návodov. Základnými zložkami sú jedlá sóda, kyselina citrónová a soľ (morská, himalájska...) . Ja používam epsomskú, keďže som presvedčená o jej liečivých účinkoch. Ďalej sa môže pridať  napríklad mandľový olej, vonné esencie, sušené bylinky či farebné íly alebo miky. Neobmedzený priestor pre vašu fantáziu a kreativitu. Dôležitý je pomer,  aby hmota dobre držala a po vysušení šumivé bomby nepopraskali. A ak ich pekne zabalíte, je to skvelý darček, ktorý určite zaujme a poteší.


Sušená levanduľa, fialová mika a levanduľová esencia. 


Tieto som ozdobila polevou z  bambuckého masla, ktorú som zafarbila kakaom a  posypala hrubou himalájskou soľou. 




Je to naozaj jednoduché a zábavné. Šumivky budeme  vyrábať aj na najbližšom tvorivom kurze, takže ak si to chcete skúsiť , môžete prísť medzi nás  . Viac informácii tu.


Stačí už len vhodiť šumivku do vane a užívať si relax s nádhernou vôňou.  Po ťažkom dni v práci je to balzam pre telo aj dušu. 




utorok 13. februára 2018

tak trochu Valentínsky koláčik


Tento koláčik som piekla pre mamu k meninám, ale keď je už taký osrdiečkovaný,  možno by sa  celkom hodil aj na Valentínsky deň. Nie som veľkým vyznávačom tohto sviatku, vidím v tom skôr komerčnú záležitosť ako romantiku, ale keď patríte medzi tých, ktorí na deň zamilovaných nedajú dopustiť, tak môžete svojho milého či milú  prekvapiť napríklad aj takýmto sladkým darčekom. 

A tu je postup. Najprv si upečieme ružové (srdiečkové) cesto. 90 g zmäknutého masla vyšľaháme s 90 g práškového cukru dopenista. Potom prisypeme 70 g hladkú múku zmiešanú s 1 lyžičkou kypriaceho prášku, 1 celé vajíčko a 1-2 lyžice mlieka (podľa hustoty). Zmes dohladka vymiešame. Nakoniec pridáme niekoľko kvapiek potravinárskej farby a dobre zapracujeme do cesta. Rozotrieme na malý plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme asi 15 minút pri 180 stupňoch. Upečené cesto necháme vychladnúť a potom z neho vykrajujeme formičkou srdiečka. Zo srdiečok stiahneme alebo zrežeme kožu, ktorá sa na ceste počas pečenia vytvorila. 

Na tunel vyšľaháme 5 žĺtkov s 5 dkg práškového cukru. Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, do ktorého zašľaháme 5 dkg práškového cukru a primiešame k žĺtkom, opatrne pridáme 12 dkg hladkú múku a znovu premiešame. Asi 1/4 cesta oddelíme a pridáme k nemu potravinárske farbivo. Naplníme  zdobiace vrecko a na pečiaci papier namaľujeme vzor. Dáme do rúry asi na 3 minúty. Vyberieme a opatrne na to natriem svetlé cesto. Pečieme pri 180 stupňoch asi 10-15 minút. Ešte teplé odlepíme od pečiaceho papiera, chce to trošku opatrnosti a trpezlivosti. Asi 1/3 cesta po dĺžke odrežeme a zvyšok vložíme do formy na srnčí chrbát, aby sa nám vytvaroval tunel. Necháme vychladnúť.


Na plnku si vyšľaháme jednu šľahačkovú smotanu s cukrom ,vanilkovou esenciou a  250 g mascarpone. Plnku nanesieme na steny tunela a do prostriedku vložíme povykrajované srdiečka.  Doplníme zbytkom plnky a na vrch položíme odrezaný plát cesta. Necháme v chladničke stuhnúť a potom preklopíme na tácku. 


 A ako je to u vás? Slávite Valentína ?

Nech je to už akokoľvek prajem vám veľa lásky po celý rok. 




streda 7. februára 2018

Februárová záhrada


Zdá sa, že zima ešte nepovedala svoje posledné slovo. Aspoň u nás na Gemeri, keď nás opätovne zasypala veľkou nádielkou snehu. Na niektorých blogoch som už videla fotky s rašiacimi snežienkami, no naša záhrada zatiaľ spí hlbokým zimným spánkom pod bielou perinou. Napriek tomu  má  nezameniteľné  čaro.  Veď posúďte sami...












Majte sa pekne a ďakujem za návštevu.


nedeľa 4. februára 2018

...a opäť svieti, alebo sviečky zo zbytkov



Mám veľmi rada sviečky a  atmosféru, ktorú dokáže vykúzliť ich mihotavý plamienok. Hlavne v zimnom období  horia u nás takmer každý večer. Postupne sa mi nazbierala  celkom pekná kôpka nedohorených  rôznych zbytkov , ktoré mi bolo ľúto vyhodiť  a tak som sa pustila do ich recyklácie.  Výsledok bol prekvapivo dobrý a ja sa teším z "nových" sviečok. Je to veľmi jednoduché a ak máte aj vy nejaké zbytky a chuť  na tvorenie , tak tu je malá inšpirácia.

Takže potrebujeme zbytky sviečok, tieto moje sú ešte z adventných vencov.


Sklenené poháriky, alebo iné nehorľavé nádoby.


Knôty, voskové pastelky, gél na sviečky.


Zvyšky sviečok očistíme, nakrájame na malé kúsky, odstránime knôty alebo pliešky, vložíme do zaváraninového pohára a necháme vo vodnom kúpeli rozpustiť. 


Ak sa chcete pohrať s farbami , môžete roztopený vosk zafarbiť kúskami z voskových pasteliek a povymýšľať rôzne farebné kombinácie .  
Aby sa knôt pri nalievaní nehýbal, nakvapkajte najprv na dno pohárika trošku vosku, vložte doň knôt a nechajte  zatuhnúť. Knôt by mal byť pri nalievaní vosku vždy napnutý. Ak nemáte navoskovaný, musíte ho  zafixovať, napríklad štipcom alebo špajdlami.






Na výrobu ďalšej sviečky budete potrebovať  sviečkový gél.  Rozpustený vosk si rozdelíte na tri časti, každú časť  zafarbíte inou farbou a nalejete v tenkej vrstve do nejakej formičky. Ja som použila formy na mydlá. Ale ak nemáte, môžete použiť napríklad tetrapakový obal od mlieka.


Po stuhnutí pokrájajte na rovnomerné kocky a nasypte do pohárika. Zalejte rozpusteným gélom . Odporúčam to robiť po vrstvách, pretože gél veľmi rýchlo tuhne a stane sa to, čo   mne, že  gél stuhol  na "pol ceste" a nedostal sa až ku dnu :-). Musela som to potom prácne rozoberať a všetko zopakovať.


Táto gélová sviečka je naozaj veľmi efektná.


Môžete skúsiť  aj rôzne tvary, napríklad formičkou na pečivo vykrojiť zo stuhnutého voskového plátu srdiečko. Trošku ho zahrejte,  napríklad fénom, pritlačte ku stene pohárika , dajte na chvíľu do chladničky a potom postupne zalievajte roztopeným voskom. Zalievajte  po  vrstvách, vždy dajte hneď schladiť, aby vám horúci vosk nerozpustil vykrojený tvar.





A všetko, čo  zostalo som použila tu :-). Dôležité je nechať každú farebnú vrstvu úplne stuhnúť a až tak naliať ďalšiu. 







A na záver ešte jedna perlička. Viete aké sú to hromničné sviečky? 
Na Slovensku sa dodnes zachoval zvyk, že na Hromnice (2.februára) sa v kostoloch posväcujú biele sviece, ktoré majú ochrániť dom pred bleskom a hromom .