pondelok 27. augusta 2018

Dvojfarebný džem


Ani neviem ako a leto pretieklo sťa voda v potoku a ja som až teraz natrafila na jeden zabudnutý príspevok. Aj keď sezóna jahôd a marhúľ je už za nami, možno  vám to príde vhod na budúci rok.


Mám rada nedeľné spomalené rána, ku ktorým neodmysliteľne patrí kávička, croissant a dobrý džemík. Počas zimných mesiacov, keď je vonku treskúci mráz, hneď ako otvorím pohárik s džemom, prenesiem sa do teplých slnečných dní , keď som tieto chutné dobroty zavárala. Každoročne zvyknem pri bežnom zaváraní vyskúšať aj niečo špeciálne tzv. "limitovanú edíciu" :-). Pri tohtoročnom spracovaní marhúľ som vyskúšala recept na dvojfarebný džem a bazovo-marhuľové želé. 


Dvojfarebný jahodov-marhuľový džem:
Na prípravu marhuľovej vrstvy vložíme 400 g marhúľ do hrnca a pomocou ponorného mixéra čiastočne rozmixujeme. Pridáme 100 ml 100 % pomarančový džús a 250 g želírovací cukor, dobre premiešame. Za stáleho miešania privediem do varu a aspoň 5 minút povaríme. Naplníme poháre do polovice a necháme 15 minút stuhnúť.
Na prípravu jahodovej vrstvy som použila zásoby jahôd z mraziaka, asi 500 g. Nechala som ich čiastočne rozmraziť, potom som ich rozmixovala ponorným mixérom, pridala dreň z vanilkového lusku, 250 g želírovací cukor a dobre premiešala. Za stáleho miešania privedieme k varu a povaríme asi 5 minút. Opatrne nalejeme na marhuľovú vrstvu. 
Poháre som neobracala hore dnom, aby sa džem nepremiešal. Ale pre istotu som ho pár minút sterilizovala.


Bazovo-marhuľové želé:
Na prípravu želé vložíme 250 g nadrobno nakrájaných marhúľ do hrnca. Pridáme 300 ml bazový sirup (najlepšie domáci), 450 ml 100 % pomarančový džús a 10 g prírodný pektín zmiešaný s 2 PL cukru. Za stáleho miešania  1 minútu dôkladne povaríme. Pridáme asi 200 g cukru (podľa sladkosti sirupu), privedieme do varu a povaríme ešte aspoň 5 minút. Hneď plníme do pohárov, uzavrieme a obrátime hore dnom a asi 5 minút necháme stáť na viečku. Poháre počas tuhnutia niekoľkokrát obrátime, aby sa kúsky marhúľ rovnomerne rozmiestnili.


Tento rok bola úroda ovocia naozaj bohatá. Naša špajza je nabitá zaváraninami na prasknutie. Zima môže prísť :-).


Občas počujem otázku, či sa vôbec oplatí zavárať doma, keďže prakticky po celý rok sa dá všetko kúpiť v obchode. Asi ťažko nájsť jednoznačnú odpoveď, pretože všetko má svoje "za" aj "proti". Najdôležitejším mojim argumentom "za" je fakt, že keď si zaváraninu pripravím sama, mám istotu , čo v nej skutočne je a v akej kvalite. Ale tiež je pravda, že ak nemáme vlastný ovocný sad a musíme ovocie kupovať, konečný produkt môže finančne výjsť drahšie ako v obchode. A samozrejme čas...to je tiež nezanedbateľný faktor "proti".
Čo si o domácom zaváraní myslíte vy? Zavárate alebo kupujete?


štvrtok 16. augusta 2018

Maľované tričko


Ani v týchto horúcich dňoch ma neopúšťa tvorivá energia. A keďže tričiek v lete nie je nikdy dosť, do môjho šatníka pribudol takýto originálny, vlastnoručne namaľovaný kúsok. Stačí k tomu farba na textil v spreji, ktorá sa dá bežne kúpiť v papiernictve alebo výtvarných potrebách, vyradená háčkovaná dečka, biele bavlnené tričko a ešte šikovná priateľka, ktorá ma inšpirovala týmto nápadom. Veľmi sa mi páčili jej maľované tričká a chcela som si to vyskúšať aj ja. Trošku som mala obavy, ako to dopadne, no myslím, že na prvý pokus to nie je až také zlé... 
Na tričko som uložila háčkovanú dečku, postriekala sprejom a  dotvorila textilnými farbami . Predný diel trička je potrebné podložiť nejakou fóliou, aby sa farba neotlačila na zadný diel a taktiež pozakrývať niektoré časti trička napr. rukáv, ktoré majú ostať biele. Po vyschnutí som farbu  zafixovala prežehlením cez papier na pečenie. Prvýkrát je najlepšie tričko oprať ručne,  potom sa môže prať aj v práčke na 40 stupňoch.


Farby som zvolila také letné...modrú ako obloha  a žltú a bielu ako rozkvitnuté kvety na lúke.


Prajem Vám krásne žiarivé leto plné  farieb a vôni.



pondelok 6. augusta 2018

Voňavý domov bez chémie


Neviem ako vy, ale ja milujem ten pocit, keď otvorím dvere na našom dome a ovanie ma príjemná vôňa . Umelé osviežovače vzduchu, ktoré ponúkajú obchody obsahujú množstvo chemických látok,  ktoré môžu byť zdraviu nebezpečné.  Okrem toho  majú väčšinou príliš agresívnu a prenikavú vôňu, ktorá môže spôsobiť bolesti hlavy alebo dokonca spustiť migrénu. A preto  som si  vyrobila niekoľko domácich prírodných "voňačiek" .


Na tieto gélové osviežovače potrebujete 400 ml vodu, 20 g číru želatínu v prášku, 2 lyžice soli, esenciálny olej -  výber podľa vášho nošteka, sklenené poháriky,  voňavé bylinky napríklad levanduľu a rozmarín a nejaké drobnosti na záverečné dodekorovanie.
Vodu zohrejeme , rozpustíme v nej soľ a prisypeme želatínu. Miešame kým sa úplne nerozpustí. Na dno pohárika nakvapkáme esenciálny olej asi 30 kvapiek, záleží od intenzity vône, naukladáme bylinky alebo iné dekorácie a opatrne zalejeme vlažnou želatínou. Necháme stuhnúť a môžeme umiestniť do miestnosti, ktorú chceme prevoňať.


Pri dekorovaní môžete zapojiť svoju kreativitu a fantáziu. Napríklad na dno pohárika môžete nasypať jemný piesok, naukladať mušličky a do vody pridať pár kvapiek  modrej gélovej potravinárskej farby ...a dokonalá ilúzia morského dna je hotová. 




Intenzívnejšiu vôňu dosiahnete difuzérom. Malú fľaštičku naplňte 2 lyžicami slnečnicového oleja, 1 lyžičkou 96 % alkoholu (prípadne obyčajnou vodkou) a 20 kvapkami esenciálneho oleja. Do fľaštičky ponorte bambusové tyčinky. Môžete to skúsiť aj s obyčajnými drevenými špajdľami, ale   bambusové  majú vo vnútri drobné kanáliky,  vďaka ktorým sa vonná zmes lepšie rozšíri do vzduchu. Z času na čas fľaštičkou trošku zatraste a bambusové tyčinky otočte.  


A ešte môžete vyskúšať tieto vonné guľôčky: zmiešajte 1 diel soli a 1 diel hladkej múky, pridajte esenciálny olej a vodu v takom množstve,  aby vám vzniklo tuhšie cesto, z ktorého sa dajú formovať guľôčky. Môžete pridať aj potravinárske farbivo.  Guľôčky nechajte vyschnúť a nasypte do nejakej dózy. Na povrch môžete ešte nakvapkať pár kvapiek esenciálneho oleja. Výborne sa mi osvedčili tiež vo vrecúšku z tylu vložené do skrine. Ideálne sú aj do auta.

Ešte zopár rád na záver. "Voňačky" je najlepšie uložiť na miesto,  kde prúdi vzduch, vôňa sa tak dokonalejšie rozvinie po miestnosti.  Kupujte len  100 % prírodné esenciálne oleje, nie syntetické náhrady.  A hlavne menej je viac...nepreháňajte to s intenzitou vône. V priestore by ste ju mali len skôr tušiť , ako skutočne cítiť. 


Viem, že nie je jednoduché a ani reálne vylúčiť z nášho života všetko chemické , ale možno  je dobré sa občas zamyslieť , kde by sme mohli chémiu aspoň čiastočne nahradiť prírodnými surovinami. Chránime tým nielen prírodu, ale hlavne samých seba. 

Prajem vám krásne prevoňané dni :-)