nedeľa 29. januára 2017

Emmka

Dovoľte, aby som sa vám predstavila. Volám sa  Emmka a na svet som prišla  15.decembra 2016 . 
Moja mamina je Nikolka a tatino Zolko. 

Hoci som na svete len pár týždňov, už viem toho dosť. 

Spinkať ako anjelik.

poriadne nahlas plakať

ale aj šibalsky sa usmievať

 robiť grimasy

 tváriť sa prísne

aj spokojne, keď mám plné bruško

a prekvapene pozerať, keď vidím niečo nové 

 ale najlepšie mi je pri mojej mamine

Prajeme ti, milá Emmka, aby sa ti medzi nami páčilo , aby si bola zdravá, rástla ako z vody a  aby si mala krásny a šťastný život. 

Bez detí ,by bol náš byt upratanejší, naša peňaženka plnšia, ale naše srdcia prázdne.


sobota 28. januára 2017

Focaccia s rozmarínom


Focaccia je taliansky chlieb alebo skôr chlebová placka. Výborná večera so zeleninovým šalátom alebo  ako príloha ku grilovanému mäsu. Pôvodný recept je bez náplne, ale ja som si ho vylepšila.

Potrebujeme: 500 g hladkú múku, pol kocku droždie, 1 lyžičku cukru, 1,5 lyžičku soli, 3 lyžice olivový olej , 300 ml vlažnú vodu, syr podľa vlastnej chuti, sušené paradajky, rozmarín. 

Ja to robím takto: V troške vlažnej vody rozdrobím droždie s 1 lyžičkou cukru a 1 lyžicou múku. Kvások šupnem k múke, pridám soľ, olej a vodu. Vypracujem klasické kysnuté cesto, ja ho robím v pekárni, kto nemá tak ručne. 
Po nakysnutí cesto rozdelím na dve placky, ktoré  rozvaľkám na veľkosť plechu. Na spodnú placku postrúham syr, môže byť akýkoľvek, podľa vlastnej chuti alebo stavu v chladničke. Pridám sušené paradajky a  posypem  rozmarínom. V lete čerstvým , v zime sušeným. Syr nedávajte až na okraj cesta. 
Prikryjem druhou plackou , okraje dobre pritlačím a trošku vyhnem nahor, aby syr nevytiekol. Pod utierkou  necháme ešte kysnúť na plechu  asi 20 minút.
Potom urobím prstami do cesta malé jamky, povrch pokvapkám olivovým olejom a ešte posypem rozmarínom. Vložím do rúry  a pri 180 stupňoch pečiem asi pol hodinu. 

Upečenú focacciu nechajte vychladnúť a potom ju nakrájajte na kúsky. Ak by ste ju krájali horúcu, cesto by sa zrazilo. 
                                                    
                                                   Jednoduchý recept, ktorý si určite obľúbite.

štvrtok 26. januára 2017

Šaty


Mnohé dámy v mojom veku určite budú súhlasiť so mnou , že nie je také ľahké kúpiť si pekné a hlavne dobre padnúce šaty za rozumnú cenu. Mne sa to podarilo, šaty padnú ako uliate, sú lichotivé k postave, zakryjú aj prípadné nedostatky, či skôr nadbytky :-) . A  boli ušité v  slovenskej firme, čo je v súčasnej záplave čínskeho textilu veľmi potešujúce.





                                                                        Pekný večer.

                                                                 

pondelok 23. januára 2017

Ľadové sochy

na Hrebienku sme si boli pozrieť v nedeľu. Počasie nádherné, inverzia ako z meteorologickej učebnice. Dole hmla ako mlieko, hore priam gýčovo modrá obloha a teploty okolo sedem stupňov nad nulou . Postupne sme pozhadzovali bundy, mikiny, čapice a užívali si slnečné počasie bez mrazu.  Do najmenších detailov vypracované sochy boli naozaj nádherné. Žiaľ do Tatranského ľadového dómu sme sa nedostali, odradil nás dlhý rad čakajúcich .Tak sme si vychutnali aspoň ľadovú krásu voľne stojacich sôch okolo.  Ľudí bolo  všade plno, urobiť nejaký záber bez toho aby do neho nevbehol aj náhodný turista alebo rodinka na výlete, bolo takmer nemožné. Ale pár záberov sa predsa podarilo, tak si ich vychutnajte. 
Je to priam neuveriteľné ako sa môže z obyčajného kusa ľadu zrodiť takáto nádhera. 


        Obloha bez jediného mráčika.










A takto to vyzeralo po ceste zo Smokovca do Popradu. Akoby sme sa vrátili do iného sveta.

                                                           
                                                                                                             

piatok 20. januára 2017

Domáci chlebík s chrumkavou kôrkou


Upiecť si doma chlieb vôbec nie je také zložité ako sa možno zdá. Ja ho pečiem pravidelne asi tretí rok. Vyskúšala som niekoľko receptov , ktoré som skombinovala a dospela k tejto finálnej verzii. Chlebík je neporovnateľne lepší ako  z hypermarketu , neobsahuje žiadne éčka a  môžete si ho nakombinovať  podľa vlastnej chuti . Jediná nevýhoda je časová, ale výsledok stojí za to. 

Čo budeme potrebovať: 400 ml vlažnej vody
                                      750 g grahamovej múky ,najlepšie sa mi osvedčila táto:
Múky môžete aj kombinovať  napr. 500 g grahamová, 250 g špaldová a podobne.
                                    1/2 kocka kvasnice
                                    2 zemiaky
                                    za hrsť ovsených vločiek
                                    1 lyžica olej (nie olivový)
                                    1 lyžica ocot
                                    1 čajová lyžička cukor
                                    2 čajové lyžičky soľ
                                    1 polievková lyžica drvená rasca
                                    chlebové korenie: štipka mletý koriander, pár zrniek anýz a fenykel
                                    za hrsť semiačok podľa vlastného výberu (slnečnicové, ľanové...)

Poďme na to. 
Dáme si variť zemiaky a zarobíme kvások. V troške vody (odoberte z celkového množstva 400 ml) rozmiešajte kvasnice, 1 lyžicu múky a 1 lyžičku cukru a nechajte podkysnúť na teplom mieste. Nemalo by to trvať viac ako desať minút. Takto vyzerá akurátny kvások.

A teraz si pripravíme cesto. Ak máte domácu pekáreň,  miesenie a hnetenie  zverte tomuto úžasnému  vynálezu . Do nádoby postupne dajte vlažnú vodu, olej, ocot, nasypte múku, ovsené vločky, korenie, soľ, cukor, semiačka, uvarené a roztlačené zemiaky a nakoniec kvások. V tejto fáze to vyzerá dosť nechutne, ale dôverujte mi, bude z toho  naozaj výborný chlebík.


Vložím do pekárne, program cesto,  ktorý zahŕňa  miesenie, hnetenie a kysnutie, trvá to 90 minút.  Chlebík nepečte v pekárni,  nepodarí sa vám dosiahnuť takú chrumkavú kôrku ako pri pečení v rúre. Vypracované a nakysnuté cesto vyklopím na dosku a ešte niekoľkokrát premiesim ručne. Ak sa vám zdá cesto riedke, môžte prisypať múku. Vytvarujte bochník.

Cesto slabučko poprášim múkou a šup s ním do ošatky na ďalšie kysnutie. Nezabudnite mierne pomúčiť aj ošatku, aby sa vám cesto na ňu neprilepilo.

Cesto  zakryjem obrúskom a nechám v ošatke kysnúť na teplom mieste, až kým nezdvojnásobí svoj objem. Potom ho rýchlo vyklopím na plech s papierom na pečenie, potriem slanou vodou a ihneď vložím do vyhriatej rúry. Rúru najprv nastavím na 200 stupňov tak na 4-5  minút , potom teplotu znížim na 150 a pečiem ešte cca 30 - 40 minút. Záleží samozrejme od vašej rúry,  tento čas je len orientačný. Správne upečený chlebík by mal po poklopaní zo spodu vydávať taký dunivý zvuk. Hneď po upečení ešte horúci chlebík  potriem slanou vodu, uložím na mriežku vychladnúť, zabalím do ľanovej utierky a nechám postáť aspoň 6 hodín, až potom krájam. Na prvý a možno aj na druhý pohľad to vyzerá veľmi zložito, ale keď si to párkrát vyskúšate a získate trošku rutinu, uvidíte, že sa to dá v pohode zvládnuť. A tá úžasná vôňa, ktorá sa šíri kuchyňou pri jeho pečení...to je  pravá vôňa domova.

Dobrú chuť a krásny večer.




streda 18. januára 2017

Zima v našej záhrade

Zima prišla s celou svojou krásou a silou. Mrazy lámu rekordy, v pondelok ráno ukazoval u nás teplomer  -16 a na niektorých miestach po ceste do práce -19. Záhrada v januári neponúka toľko farieb a krásy ako v lete, no vie upútať iným spôsobom .  Celá tá nádhera má len jednu nevýhodu...je tam fakt zima. Pár záberov do foťáka a prsty mám úplne skrehnuté. 









Prajem Vám krásne dni a nech Vás obchádzajú všetky bacily.




pondelok 16. januára 2017

Quiche s medovým pórom a šunkou


Quiche alebo kiš je v podstate francúzsky slaný koláč pripravený z maslového cesta, náplne a zálievky zo smotany a vajec.

 Na cesto budeme potrebovať: 250 g hladkú múku, 125 g masla, 1 vajce, asi 2 lyžice studenej vody a  soľ. Z uvedených surovín vypracujeme cesto a necháme v chlade odpočinúť.
Medzitým si pripavíme náplň. Na oleji orestujeme na kolieska nakrájaný pór do mäkka asi tak 10 - 15 minút. Pridáme kvalitnú šunku a ešte pár minút opekáme.

Pridajte lyžicu medu, premiešajte a ešte minútu opekajte.


Cesto vyvaľkajte na okrúhlu placku, dajte do  koláčovej formy a trošku ho poprepichujte vidličkou.




Vložte do predhriatej rúry a pečte asi 10 -15 minút pri 180 stupňoch do ružova. Medzitým si urobíme zálievku. Zmiešame 250 ml smotany (33%) so soľou, čiernym korením a 3 vajíčkami.



Pór so šunkou rozprestrite na predpečené cesto a zalejte zálievkou. Posypte syrom Gouda (asi 150 g) a dajte ešte  dopiecť  na takých cca 30 minút, kým plnka nestuhne a syr sa nezapečie.



Nepečte zbytočne  dlho, aby plnka nestratila na šťavnatosti. Nechajte chvíľu vychladnúť a môžete krájať. Je dobrý teplý aj studený, napríklad ako pohostenie k vínu. Ak chcete variť diétnejšie môžete 33% smotanu nahradiť menej tučnou alebo mliekom, no podľa mňa plnka už nie je taká vláčna a krémová.



Prajem nech sa vydarí a hlavne nech chutí.