štvrtok 4. októbra 2018

Dovolenka na lodi
Tak  , som naspäť z dovolenky  a  rada by som sa s vami podelila so zážitkami z našej nezabudnuteľnej okružnej plavby po západnom Stredomorí. Sen stráviť dovolenku takýmto netradičným spôsobom sme snívali už dávnejšie. Toto leto sme si náš sen konečne  splnili a plavbu si  darovali  k nášmu  manželskému jubileu.
Plavba a všetko čo s ňou súvisí je neskutočným zážitkom. Už len pohľad na majestátnu loď vyráža dych. Podľa prospektov som vedela, že to nebude žiadny trpaslík, ale keď som ju prvýkrát uvidela v prístave, ostala som  v nemom úžase. Bola fakt obrovská. Dĺžka 333 metrov, šírka 67 metrov,  16 poschodí, reštaurácie, bary, obchody, fitnes, divadlo, bazény... proste také  malé plávajúce mestečko.  Každú noc sme sa plavili, ráno nás privítal vždy iný prístav a mohli sme tak objavovať nové zaujímavé destinácie.  

Trasa, po ktorej sme sa plavili


Plavbu sme začínali v Janove. Dostať  sa z východu Slovenska do Janova bolo trošku problematické. Najprv sme cestovali autom do Bratislavy, kde sme prespali , na druhý deň sme sa dopravili do Viedne a odtiaľ pokračovali lietadlom do Janova.  Po prílete nás na letisku  čakal autobus od spoločnosti MSC, ktorý nás odviezol do prístavu. Mala som trošku obavy ako bude prebiehať nalodenie pri toľkých pasažieroch, ale na počudovanie všetko prebiehalo veľmi rýchlo a plynulo. Nalodenie má podobný priebeh ako na letisku. Check-in, kontrola batožiny a  pasažierov. Po absolvovaní tejto procedúry sme sa konečne ocitli na palube lode a mohli sa začať s ňou  zoznamovať. Milí priatelia, ak sú vaše orientačné schopnosti len minimálne alebo takmer žiadne (ako je to u mňa) , máte  len dve možnosti: nikdy nevkročiť na takúto loď alebo jedine v doprovode  osoby, ktorá tieto schopnosti má silne vyvinuté a vždy dokáže nájsť ten správny smer do kajuty, reštaurácie alebo von z lode. Ja som to nedokázala do posledného dňa... :-).  

Prístav v Janove
Prvým prístavom, do ktorého sme priplávali bolo Cannes. Keďže tento prístav je dosť malý a plytký, veľké lode nemôžu priplávať až k mólu. Loď zakotvila priamo na mori  a do prístavu sme sa doplavili na menších motorových loďkách. Poprechádzali sme sa po malom historickom centre a potom sa vydali k promenáde La Croisette , kde sme si chvíľu posedeli  a sledovali obyvateľov  nablýskanej Francúzskej rivieri.  


Prístav v Cannes

Nevynechali sme ani festivalový palác s povestným červeným kobercom, na ktorom zvyčajne pózujú  najslávnejší herci filmového plátna.  Hoci som tajne dúfala,  Brada Pitta som nestretla a ani žiadnu inú holywodsku hviezdu :-). Zrejme o takom čase ešte spali hlbokým spánkom celebrít. Tak sme si aspoň popozerali ich odtlačky dlaní na chodníku slávy a pokochali sa výkladmi elegantných luxusných butikov svetoznámych značiek s astronomickými cenami. 


Cannes


Cannes


Palma de Mallorca bola ďalšou destináciou, ktorú sme počas plavby navštívili. Z prístavu sme sa dopravili autobusom ku katedrále La Seu, ktorá je naozaj úchvatná. V tesnej blízkosti sa nachádza kráľovský palác Almudaina, ktorý sme si tiež prezreli. Poprechádzali sme sa malebnými uličkami, občerstvili sladkou sangriou a už bol čas návratu na loď, pretože ak by sme sa nevrátili aspoň pol hodinu pred odplávaním lode, nikto by na nás nečakal a loď by v pohode vyplávala aj bez nás...Pri každom návrate na loď sme opätovne prechádzali kontrolou cez skener nielen my, ale aj naše tašky. 

Palma de Mallorca


Palma de Mallorca

4.deň - Barcelóna. Rušné mesto spojené s menom Gaudi, plné turistov. Dominantou mesta je  Sagrada Familia čiže Chrám Svätej rodiny. Napriek tomu, že ju začali stavať na začiatku   20.storočia, stále ešte nie je dostavaná.  Dnu sme nešli, pretože nás odradil nedohľadný rad pred pokladňou. Škoda, že sme si nekúpili lístky vopred cez internet. Barcelóna

Tieto avantgardné stavby obytných domov  Casa Botlló a La Pedrera navrhol Gaudi a nám neostávalo nič iné len obdivovať jeho obrovskú fantáziu a predstavivosť.
Samozrejme, že sme nemohli obísť ani  známu ulicu La Rambla, kde sa odohral minulý rok teroristický útok. V súčasnosti ju strážia ozbrojení vojaci a policajti takmer  na každom kroku.  Rambla je rušná turistická tepna a aj ceny v obchodoch a reštauráciách tomu zodpovedajú. Ak sa chcete najesť, odporúčame vám zájsť do niektorej z bočných uličiek, kde sme nechtiac zablúdili aj my a mohli si tak vychutnať výborné churros za oveľa nižšiu cenu, ako na hlavnej ulici .


Casa Bottló, Barcelóna


La Pedrera, Barcelóna
Prístav Ajaccio na Korzike nás privítal zamračenou oblohou a dažďom, ktorý však netrval dlho. Mestečko je známe aj ako rodisko Napoleóna Bonaparte, ktorý tu má múzeum a sochu vraj v životnej veľkosti.  No nebol to teda ktovieako veľký chlap:-). Čo nás na Korzike najviac uchvátilo bolo nádherné kryštáľovo-čisté more, aké som snáď ešte nikde  nevidela. Prechádzka po tomto prístavnom mestečku bola veľmi príjemná, na každom rohu kaviareň, niekedy len s jedným stolíkom a dvomi stoličkami, úzke uličky, kamenné domy s drevenými okenicami, aj keď trošku ošarpané, pôsobili na mňa útulne . Určite by sme sa sem ešte radi niekedy vrátili. Prístav Ajaccio, KorzikaAjaccio, Korzika


Ajaccio, Korzika

Civitavecchia (Taliansko)  - jeden z najväčších talianskych prístavov, ktorý sa nám ale páčil najmenej. Príliš veľa hluku, neporiadku, špinavá pláž aj more. Rím je odtiaľto vzdialený len nejakých 80 km, ale cesta autobusom trvá takmer dve hodiny . Chvíľu sme aj boli rozhodnutí, že ideme,ale štyri hodiny v autobuse nás odradili. Keďže v prístave nie je veľmi čo pozerať, deň sme radšej strávili oddychom na lodi. Aj tak sme toho už nachodili  predchádzajúce dni dosť, tak jeden relaxačný deň nám celkom prišiel vhod. Okrem toho na lodi bolo vždy neobmedzené množstvo aktivít a zábavy, či už počas dňa , večera či noci. My sme sa najviac tešili na večerné zábavné predstavenia v divadle alebo nočné vystúpenia vynikajúcich hudobníkov z Portorika. 


Civitavecchia, Taliansko

La Spezia, Taliansko - posledný prístav a predposledný deň našej plavby. Ideálny východiskový bod pre výlet do Cinque Terre. V preklade to znamená päť zemí a v skutočnosti je to päť krásnych malých dediniek s čarovnými farebnými domčekami na skalných bralách, ktoré obmýva Ligúrske more .Vzhľadom na svoju výnimočnosť sú zapísané v UNESCO. Autom sú dosť ťažko prístupné , cesty sú  veľmi úzke a strmé, najideálnejšia je preprava železnicou alebo loďou. My sme si zvolili vlak. Vlaky chodia veľmi často, každých 30 minút. Po takmer 45 minútovom čakaní v rade sme si kúpili celodenný lístok, s ktorým sme mohli jazdiť neobmedzene medzi jednotlivými dedinami po celý deň.  Trať ide v tesnej blízkosti mora a cez tunely v skalách. Medzi dedinkami vedie aj turistická trasa, no tú sme pre krátkosť času žiaľ nemohli absolvovať.


Cinque Terre, TalianskoTrasa medzi jednotlivými dedinkami je dlhá asi 41 km. My sme si prezreli tri z nich a všade nás očarili pestrofarebné domčeky prilepené na terasovitých skalách. Až do 20.storočia sa do dediniek nedalo dostať inak ako po mori alebo neupravených cestách. Obmedzené prístupové možnosti chránia dedinky pred návalmi turistov, aj keď mne sa zdalo, že tých turistov tam bolo aj tak veľmi veľa. V oblasti je množstvo viníc, kde sa pestuje vinič na miestne víno Sciacchera. To sme síce neochutnali, ale zato sme si pochutili  na vynikajúce foccacii .Cinque Terre, Taliansko

Posledný deň -  prístav Janov, vylodenie a dlhá cesta domov. 


33 komentárov:

 1. Tak to bylo nádherné cestování. Tolik zážitků! Hmmm!
  Díky za Tvoje fotky i za větičky, kterými jsi nám je popsala.
  Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno Hanka, bolo to super a máme veru na čo spomínať.

   Odstrániť
 2. Uzasna dovolenka... mna by zaujimali aj foto z lode... a tak ...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Viac fotiek mám na FB a sú tam aj zábery z lode.

   Odstrániť
 3. Monika,
  nádhera, nemám slov, už viem, o čom budem snívať teraz ja...:-)
  Verím, že ste si to užili a budete mať dlho na čo spomínať.
  Krány víkend,
  A.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Aďka, vždy by sme mali mať niečo o čom môžeme snívať...

   Odstrániť
 4. Tak to je nádhera! Moni, houpala se loď? A máš z lodi nějaké fotky? Přimlouvám se za další příspěvek :)
  Měj se hezky. Petra

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Húpanie na lodi takmer vôbec nebolo cítiť a to sme zažili počas jednej noci aj búrku. Akurát keď loď štartovala alebo cúvala do prístavu tak boli cítiť také jemné vibrácie. Ani morskú nemoc nikto nemal :-).

   Odstrániť
  2. Húpanie na lodi takmer vôbec nebolo cítiť a to sme zažili počas jednej noci aj búrku. Akurát keď loď štartovala alebo cúvala do prístavu tak boli cítiť také jemné vibrácie. Ani morskú nemoc nikto nemal :-).

   Odstrániť
 5. Moni,to byla tedy krásná dovolená a těch zážitků. Fotky jsou nádherné, děkuji za zprostředkování, protože na tato místa se asi hned tak nepodívám.
  Přeji fajn víkend. D.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Práve to nás na plavbe najviac bavilo, že počas pár dní sme mohli vidieť toľko rôznych miest.

   Odstrániť
 6. Tak to ste mali nádhernú dovolenku. Ďakujem za peknú reportáž. Úprimne, ja by som na takú loď nešla :-)) Pekný víkend želám. Ana

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru bolo fajne a je prirodzené,že nie každý má chuť na takýto spôsob trávenia dovolenky. Ale ako sa hovorí neskúsiš...nevieš :-).

   Odstrániť
 7. Monika ... paráda ... žasnem ... Krásna dovolenka, ešte krajšie zážitky ... Maj sa dobre ... L.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Dovolená snů, nádhera.
  Hezký víkend. J.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Moni, myslím, že to byla pohádková dovolená snů. Jsem ze srdce ráda, že jste si to užili.
  Doufám, že nám někdy příště ukážeš ještě víc fotek nejen z míst, na která jste se plavili, ale i té obr lodi. Nikdy jsem neměla možnost se k takovému kolosu ani přiblížit, natož vstoupit na palubu. Jsem zvědavá. :-)
  Přeji krásné podzimní dny, pa!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dý, viac fotiek mám na FB. Prikladám link, snáď tam budeš vedieť pozrieť: https://www.facebook.com/profile.php?id=100015011135887&sk=photos&collection_token=100015011135887%3A2305272732%3A69&set=a.462408977602803&type=3

   Odstrániť
 10. Moni, nádhera! Jsem ráda, že ses nám neztratila!
  Manžel mě před časem na takovou dovolenou lákal, mě se to moc nezdálo... Teď vidím, jaká to byla chyba!
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak má byť úprimná, keď sme sa prvýkrát začali doma pohrávať s myšlienkou dovolenky na lodi, tiež som nebola na 100 % presvedčená, či áno...predsa len v našich končinách to nie je až taká bežné. Aj informácie na internete som našla väčšinou len v angličtine. Ale dnes neľutujem.

   Odstrániť
 11. Moniko, také bych se ráda dozvěděla více o Tvých lodních zkušenostech a zážitcích. Tak trochu koketuji s myšlenkou zkusit podobný typ dovolené, na druhou stranu mám respekt z moří a oceánů. Tvé fotky jsou nádherné a vnímavé, plné zážitků. Moc Tě zdravím

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neplánovala som už ďalší príspevok o lodi, ale asi ešte niečo pridám :-)...Tiež som mala obavy, ako každý, keď ide do niečoho neznámeho a nepreskúmaného. No dnes môžem len odporúčať.

   Odstrániť
 12. Moni, nebyla jsi náhodou v Barceloně ve dnech 29.9. až 1.10.? Možná, že jsme se potkaly??

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Moni, nádhera,nádhera....krásný dárek jste si navzájem dali:-)
  Už jsem několikrát chtěla takovou cestu taky podniknout,ale vždy bylo nějaké ale.....jinak navštívili jste krásná místa, téměř všude jsem byla a moc se mi líbilo.
  Hezké podovolenkové dny přeji. Eva

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Evi, pre mňa všetky miesta boli úplne nové a neznáme, preto sme aj túto trasu vybrali. Na niektoré by som sa určite ešte rada niekedy vrátila.

   Odstrániť
 14. Monika, krásne. No, treba na to aj kúsok odvahy, pravdu povediac. Ale ako pozerám, urobili ste dobre, že ste sa odhodlali. Zdravím. D.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Moni, to tedy musela byt dovolena!!! Videt toho tolik, tolik zemi, tolik ruznych kultur! Krasa. M.

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Obdivujem Ťa Monika, ja by som nemala odvahu. Úžasná dovolenka, už len ten pohľad na velikánsku loď musel byť zážitkom.
  Emily

  OdpovedaťOdstrániť
 17. To musel být úžasný zážitek. Přeji krásnou neděli :)

  OdpovedaťOdstrániť
 18. juuj Monika, tento článok mi unikol, videla som až ten druhý...ktorý som si hneď prečítala, a tešila som sa aj na tento...raz sa na ničo odhodlám aj ja, pretože to musí byť obrovský zážitok, ale najprv si budem musieť vycibriť orientačné schopnosti, pretože inak budem stratená v preklade :D:D:D už sa vidím ako tam zúfalo pobehujem, v ruke držím číslo kajuty a ticho kričím "plíííz" :D:D:D

  OdpovedaťOdstrániť
 19. wau! Moni! To musel byť úžasný zážitok a veľmi zaujímavá dovolenka! Ja síce viac milujem hory, ako more, ale keďže ste mali možnosť pochodiť aj pamiatky, využili ste čo sa dalo! Ďakujem za zaujímavé čítanie a fotky - zasa som múdrejšia, čo všetko sa dá vidieť na svete:-)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem, že ste si našli čas pridať komentár k tomuto príspevku. Monika