pondelok 4. februára 2019

Tipy na čítanie, alebo ako prežiť dlhú zimu


Zimné  mesiace  sú priam ako stvorené na pohodové  chvíle so šálkou čaju  a  dobrou  knižkou . Ak  máte radi knihy, možno vám príde vhod zopár tipov na zaujímavé čítanie.

 Osem príbehov samotárov, možno aj podivínov, ktorí  žijú v Šumavskej divočine bez vody, elektriny, tepla a signálu. Rozhovory autora s ľuďmi, ktorí si vybrali úplne iný  spôsob života. U niektorých mi bol ich náhľad na život veľmi sympatický, u niektorých menej.  Napriek tomu, že  ich svet je na míle vzdialený tomu môjmu, v každom z nich som našla aspoň malú inšpiráciu a  možno aj trošku obdiv. Za mňa skutočne úžasná kniha,  autentická a úprimná . A s krásnymi umeleckými  fotografiami. 


 Príbeh knihy Priepasť sa opiera o starú legendu , ktorá tvrdí, že v Tatrách existuje miesto - skalná plošina, z ktorej  ľudia na podnet nejakej neznámej sily  skáču do priepasti. Hlavný hrdina Adam  sa rozhodne toto miesto vyhľadať  a spolu s kamarátmi navštíviť, aby zistil, či naozaj skrýva v sebe niečo zlé a temné...  Musím povedať, že autor navodil v knihe skutočne atmosféru, ktorá  vo mne vyvolávala pocit strachu, na niektorých miestach až mrazenie , ako keby som bola na skalnej plošine spoločne s hlavným hrdinom . Napriek tomu, že štýlovo je dosť podobná predchádzajúcej knihe Trhlina, zaujala ma o niečo menej a Trhlina ostáva u  mňa na prvom mieste. Teším sa na jej filmové stvárnenie.

Malá, ale veľmi praktická knižočka o 35. významných bylinkách s liečivými účinkami pre ženský organizmus.Pri každej  rastlinke nájdete jej základný opis, čas zberu, prastaré recepty ale aj  návody na spracovanie v súčasnosti a ďalšie zaujímavosti . Krásne farebné fotografie. 


Maxim E.Matkin je môj obľúbený autor ,prečítala som od neho asi všetky knihy, ktoré vydal. Vo svojich románoch väčšinou rieši vzťahy,  preto ma dosť prekvapila zápletka jeho nového románu...politická a na prvý pohľad dosť nereálna. Ale možno iba na prvý pohľad, veď aj vojna v bývalej Juhoslávii, či v súčasnosti na Ukrajine  sa nám pred niekoľkými rokmi zdalo ako niečo nereálne a bizardné... Knihu som dočítala len pred pár dňami a musím povedať, že mám z nej dosť zmiešané pocity. 


Na záver vám ešte chcem ukázať tento  nádherný diár. Každý  mesiac roka je doplnený  krásnou ilustráciou od Alma Floresty a tiež pozitívnou myšlienkou alebo citátom.  Zápisník  mi  bude určite príjemným spoločníkom počas  celého roka .


A toto je moje zimné "hygge" - pohoda, deka, vankúšik, teplé ponožky, dobrá knižka a samozrejme ľudia, ktorých mám rada :-).


Máte aj vy nejaké zaujímavé tipy na dobré knihy? 21 komentárov:

 1. No, ja sa musím priznať, že s čitateľskej fanatičky sa zo mňa stala nečitateľka v to leto, keď som začala vyšívať (2012) a stala sa zo mňa vyšívacia fanatička :-)
  Niekedy mi to príde aj ľúto, lebo strácam prehľad o nových dielach, ale nedá sa všetko, to by musel deň trvať podstatne viac hodín :-(
  Tak ti prajem príjemné chvíle pri čítaní tých najlepších kníh!
  Páááá

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Cez leto sa tiež ku knihám veľmi nedostanem, tak si spisujem zoznam a v zime to potom doháňam. Vyšívanie je tiež krásna záľuba.

   Odstrániť
 2. Divočinu :-) jsem četla. Nádherná kniha.
  Poslední dobou čtu cestovatelské knihy a průvodce.
  Hezké dny s knihou pŕeji. Eva

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Cestopisy mám tiež celkom rada, ale keď tak rozmýšľam, už dávno som nič z tohto žánru nečítala.

   Odstrániť
 3. Rada čítam, ale už pomenej, keďže vyšívanie mi zaberie niekoľko hodín denne :-)
  Tak prajem príjemné čítanie a oddych s knihou v ruke.
  A.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Aďka. Žiaľ asi sa nedá všetko stíhať, vyšívanie je tiež úžasná záľuba.

   Odstrániť
 4. Čtu a čtu ráda. Téměř denně do ruky knížku vezmu. Chodím do knihovny a tak si přináším knihy čtivé a někdy i takové, u kterých říkám,že to není to pravé ořechové. Ovšem co se líbí mně nemusí se líbit jinému a naopak. Tak to prostě je!
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V dnešnej obrovskej ponuke rôznych knižných titulov je naozaj ťažké si vybrať. Veľakrát vychválená knižka ma vôbec nezaujme a naopak, nejaká nenápadná ma uchváti. Je to presne tak, ako píšeš čo sa páči iným, nemusí sa páčiť mne.

   Odstrániť
 5. Moni, poslední roky čtu méně, než jsem byla zvyklá, ale čtu :) Teď mám půjčenou knihu Skleněný pokoj. Chtěla bych si ji přečíst dřív, než uvidím film. Tak to mám....Jak vidím film, knihu už nikdy nepřečtu. Jak vím děj předem, tak už to není při četbě ono :)
  Měj prima dny, Petra

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Väčšinou filmové scenáre nie sú ani zďaleka tak dobré ako samotná kniha. Aspoň ja mám taký pocit. Teraz sa chystám na sfilmovanú Priepať, tak uvidím či nezmením názor.

   Odstrániť
 6. Nuž, priznám sa, kedysi som čítala viac. Čím to je, neviem? Ale stále chodím do knižnice a čítam. Knihovník mi vždy ponúkne nové veci na čítanie. Prajem krásny týždeň♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja zase do knižnice nechodím, lebo je otvorená len v čase keď som v práci. Tak aspoň požičiavam od priateľov a kolegov. Ale dosť si ich aj kupujem.

   Odstrániť
 7. Moniko, děkuji za typy! Tyhle knihy neznám, pan Šibík dělá nádherné fotky, to vím!
  Diář je úžasný!
  Přeji hodně času na pohodou s knihou!
  Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Helenka. Kým som nečítala túto knihu, pána Šibíka a jeho fotografie som vôbec nepoznala.

   Odstrániť
 8. Také ráda čtu, myslím, že dost vlastně po celý rok. Ale tohle je opravdu období, které si dobrou knížku přímo žádá. Pod deku, kávičku a knížku, co víc si přát ? ☺☺☺

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak Evka, nepoznám nič príjemnejšie ako sa v zime "zachumlať" do deky a začítať sa do dobrej knižky.

   Odstrániť
 9. Moni, přeji krásné zimní chvíle při čtení nových knih. A diář je parádní.
  Přeji pohodové dny. D.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Dáška. Diár je naozaj krásny, hlavne tie ilustrácie.

   Odstrániť
 10. Ach, jaj, Monika. Boli časy, keď som knihy hltala jednu za druhou. Niekedy do rána do tretej a o pol šiestej som vstávala do práce. Teraz nemám čas ani na seba, všetok svoj čas venujem mojej mame. Dúfam, že sa to nejak vyrieši, lebo sú chvíle, keď už naozaj nevládzem. Typy na knihy sú skvelé, aj keď ja som radšej na detektívne príbehy.
  Emily

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Moni, presne si to vystihla! Zima je ako stvorená na čítanie, inak cez rok na to nemám takmer čas. Ja práve čítam knihu Večne spievajú lesy - nádherná, a zaujala ma hneď od prvej stránky. Ale ako čo komu sadne...Tak pekné chvíle pri čítaní...

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Podobných bylinkových doma pár mám a musím říct, že jsou perfektní, spousta skvělých nápadů a rad :-)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem, že ste si našli čas pridať komentár k tomuto príspevku. Monika