nedeľa 26. marca 2017

DIY domáci prášok na pranie

Ak vás aspoň trošku baví DIY, tak ako mňa, skúste si trošku zaexperimentovať a vyrobiť si domáci ekologický prášok na pranie. Kvalitný prací prášok nie je až taká veda, ako sa nás o tom snažia presvedčiť výrobcovia. Nespochybňujem , že  všetky  pridané chemické prísady v komerčných práškoch zvyšujú ich praciu schopnosť, ale pre životné prostredie až také prospešné nie sú. Ak teda chcete byť šetrnejší k prírode a možno aj k svojej peňaženke  , môžete si prací prostriedok vyrobiť aj doma. Je to naozaj jednoduché . Podľa mojich skúseností takýto prášok bez problémov zvládne bežne znečistené prádlo. 

Ja som si svoj prací prášok namiešala z týchto surovín:
1000 g sóda na pranie 
100 g mydlo na pranie,
500 g perkarbonát sodný 
25 g TAED 
15 kvapiek éterický olej


Sódu na pranie kúpite bežne v drogérii. Mydlo na pranie som kúpila v DM už nastrúhané, ale môžte kúpiť aj obyčajné jadrové mydlo , len potom ho musíte na jemno nastrúhať. Pomer sódy a mydla si môžete upraviť podľa tvrdosti vody. Ak bývate v oblasti s tvrdou vodou, môžete pridať sódy viac. Perkarbonát sodný má na starosti bieliacu silu prášku a je to ekologický prostriedok, ktorý je biologicky odbúrateľný. 1 kg stojí okolo 2 eur. Kúpila som ho cez internet. TAED sú granule modrej farby, ktoré aktivujú perkarbonát sodný a umožňujú prať aj pri nižších teplotách. Je taktiež úplne biologicky odbúrateľný, keďže sa pri praní rozkladá na neškodnú sódu a peroxid.  Kúpila som ho cez internet, 100 g stojí asi 1,90. Ak chcete môžete pridať aj aromatický olej, ak ho nepridáte, prádlo bude mať neutrálnu mydlovú vôňu .

Všetky suroviny som dobre premiešala, nasypala do vhodnej uzatvárateľnej nádoby a kvôli bezpečnosti označila nálepkami, ktoré mi vyrobila dcéra. 

Na bežne znečistenú bielizeň dávkujem dve polievkové lyžice.


A keďže sa mi 3 ks  nálepky zvýšili, rada ich niekomu darujem. Ak mi napíšete do komentárov odkaz (najneskôr do soboty 1.4 do 12:00 hod.), tak jedného z vás vylosujem a nálepky zašlem. 

Prajem krásne prvé jarné dni. 



nedeľa 19. marca 2017

Jedlé darčeky

V našej rodine snáď nemáme mesiac, v ktorom by niekto neslávil narodeniny alebo meniny. Často si lámem hlavu, čo darovať, aby to zase nebola nejaká nepotrebná vec, ktorá skončí  založená niekde naspodku v skrini. Myslím, že jedlé darčeky sú skvelou voľbou, ktorú ocení každý oslávenec.  Tento krát som vyrobila čokoládové pralinky so slaným karamelom a karamelový sirup s korením. 

PRALINKY SO SLANÝM KARAMELOM . Kto miluje sladké, tak slaný karamel musí určite vyskúšať. Soľ dokonale zdôrazní chuť karamelu a ľahko zmierni jeho sladkosť, čo v konečnom dôsledku vytvorí dokonalú chuť.  A tu je postup ako na to: 70 g cukru (ja som použila hnedý trstinový) dáme do hrnca s hrubším dnom a veľmi pomaly ho rozpustíme, často miešame, lebo ak by prihorel mal by nepríjemnú horkú chuť.  Hneď ako sa cukor rozpustí a má zlatavú farbu pridáme 50 g sladkej smotany a znovu miešame na miernej teplote kým sa cukor nespojí so smotanou. Potom vypnite teplotu na sporáku a pridajte lyžicu masla, 50 g mliečnej čokolády a samozrejme soľ podľa vlastnej chuti.  Miešajte kým sa čokoláda a maslo nerozpustí. Dajte vychladiť.  


PRALINKY robím celkom jednoduchým spôsobom. Kvalitnú čokoládu s vyšším podielom kakaa dám rozpustiť. Robím to tak, že do spodného hrnca napustím vodu a do neho vložím druhý hrniec , tak aby tesne priliehal k tomu spodnému. Je to dôležité preto, aby  zo spodného hrnca neunikala para, ktorá by nám mohla čokoládu znehodnotiť. Ešte jedna dôležitá vec , voda v spodnom hrnci by mala byť len toľko , aby sa jej vrchný hrniec nedotýkal.  V takomto vodnom kúpeli nechám pomaly rozpustiť  80 % z celkovému  množstva čokolády . Priebežne meriam teplotu kuchynským teplomerom, pretože teplota pri roztápaní čokolády by nemala presiahnuť 45 stupňov celzia. Po dosiahnutí tejto teploty  vmiešam zvyšných 20 % čokolády a miešam kým teplota nedosiahne 32 stupne C a čokoláda nie je dokonale hladká. S touto hmotou naplníme formičky na pralinky. Ja používam silikónovú, ktorú najprv vložím aspoň na hodinu do mraziaka. Do formy nalejem doplna čokoládu, pohýbem ňou na všetky strany a potom ňou  2-3 trikrát udriem silno o kuchynskú dosku, to aby vyplávali vonku všetky bublinky, ktoré by nám po vyklopení mohli špatiť povrch pralinky. Po tomto úkone formu otočím dole hlavou a vylejem čokoládu z priehlbiniek, tak aby ostala na nich len tenká škrupinka. Občas si pomôžem aj malým štetcom, ktorým čokoládu roztriem na steny priehlbinky. Formu dám do chladničky poriadne vychladiť a potom naplním náplňou zo slaného karamelu a zalejem čokoládou. Opäť nechám poriadne stuhnúť a potom vyklopím.  



KARAMELOVÝ SIRUP S KORENíM. Je vynikajúci na lievance, do jogurtu, na zmrzlinu alebo tak ako ho mám rada ja, do kávy. 


Opäť budeme robiť karamel . Ja osobne karamelovú chuť milujem . Karamel si pripravíme z 250 g cukru  rovnakým spôsobom ako pri predchádzajúcom recepte. Keď je karamel pripravený, vlejeme do neho po častiach 250 g horúcu vodu. Pozor , zmes môže silno prskať a unikne dosť pary, takže dajte pozor v tejto fáze. Do sirupu nasypeme korenie: 1 lyžičku vanilkového extraktu, pol lyžice mletého zázvoru, 1  podrvený zvitok škorice, 8 klinčekov, 5 guličiek čierne korenie, 5 guličiek nové korenie, 1 hviezdičku badyán, trošku muškátového oriešku. Celú túto zmes necháme pri miernej teplote variť  až kým sa všetok cukor úplne nerozpustí. Vznikne nám asi 350 ml sirupu, ktorý necháme trochu vychladnúť, precedíme a nalejeme do uzatvárateľnej fľaštičky.  Skladujeme v chladničke. Sirup má zvláštnu sladko-korenistú chuť.

A keď už máme všetko hotové, ostáva nám len darčeky pekne zabaliť a s láskou darovať . Tieto krabičky som kúpila v Tchibo a motýlika v Lidli. 
A  ešte jedno upozornenie. Môže sa stať, že niektorí príbuzní a priatelia, ktorých týmito originálnymi a chutnými darčekmi obdarujete,  budú od vás žiadať takýto darček na zjedenie už stále :-).


Na záver ešte posielam blahoželanie mojim dvom oslávencom, ktorých oslava nás čaká v najbližších dňoch. Všetko najlepšie, veľa zdravia a šťastia.


streda 15. marca 2017

Kúpele Piešťany


Víkend sme strávili v centre kúpeľníckeho sveta, v Piešťanoch. Vychutnali sme si  relax v  termálnej vode a skúsili sme aj známe piešťanské  bahno. Aj keď počasie bolo dosť veterné , neodradilo nás to od prechádzky po parkoch na kúpeľnom ostrove. V hlavnej sezóne je tu zvyčajne veľmi živo, vraj nie je problém stretnúť aj nejakú celebritu . 

Typický symbol Piešťan bronzová socha "barlolámača".

V hoteli Thermia Palace sa  údajne  pred sto rokmi rozhodovalo o ďalšom vedení prvej svetovej vojny. Stretli sa tu  traja cisári : Bulharský cár Ferdinand I. Coburg,  rakúsko - uhorský cisár Karol I.Habsburský a nemecký Wilhelm II. Stretnutie sa uskutočnilo  na tomto mieste preto, lebo bulharský cár  absolvoval v Piešťanoch liečený pobyt .V hoteli mal zriadený  svoj vojnový generálny štáb a vlastný poštový úrad.

Základnými prírodnými liečivými zdrojmi piešťanských kúpeľov sú sadrovo-sírna termálna voda s teplotou 67-69 stupňov C  a liečivé sírne bahno.

Príjemné zákutia parkov na kúpeľnom ostrove.


Cisárovná Sisi tu má bustu, napriek tomu, že v Piešťanoch nikdy nebola.





Prechádzka po piešťanských parkoch. Nájdete tu nie len pokoj, ale aj jazierka s leknami,  vzácne  a cudzokrajné dreviny.



Najstarším kúpeľným domom sú Napoleónske kúpele vybudované priamo nad liečivými prameňmi.




Výborný relax, oddych a príjemné procedúry. 



štvrtok 9. marca 2017

Keď príde návšteva



 Cez víkend k nám zavítala milá rodinná návšteva. Premýšľala som, čo pripraviť na pohostenie. Aby to bolo chutné,  aby to bolo  rýchle, aby som nemusela panikáriť dva dni pred tým , ale aj aby to bolo zaujímavé pre oko. Kanapky a jednohubky to je klasika a k tomu parmezánové tyčinky a sladký závin s mascarpone a nutelou. Snáď chutilo :-).

Možno to bude aj pre vás malá inšpirácia  na blížiace sa Veľkonočné sviatky  .



PARMEZÁNOVÉ TYČINKY: 150 g  nastrúhaný syr Grana Padano, 125 g hladká múka, 80 g mäkkého masla, 2 lyžice olivový olej, soľ,  voda podľa ptreby.  Všetko spolu zmiesiť na cesto, vyvaľkať asi na 3 mm a rádielkom nakrájať na tyčinky. Poukladať na plech vyložený papierom na pečenie,  posypať  soľou s čili alebo mletým čiernym korením. Piekla som asi 13 minút na 150 stupňoch . Tyčinky sú nádherne krehké hlavne na druhý deň, majú výraznú chuť po syre a priam sa rozplývajú na jazyku.  Najlepším dôkazom toho , že je niečo naozaj dobré, je asi to, keď si niekto po ochutnaní vypýta recept. 
Takže, ségra, tu je , môžeš piecť :-).

KANAPKY s avokádom a údeným lososom. Čierne avokádo rozkrojte na polovicu, vyberte kôstku a opatrne vydlabajte dužinu. Roztlačte ju vidličkou, pokvapkajte citrónovou šťavou, zmiešajte s lučinou (recept na domácu tu), pridajte podľa chuti soľ a čierne korenie. Natrite na bagetu, položte plátok údeného lososa a ozdobte pažítkou. 
KANAPKY  s "paradajkovou lienkou". Bagetu natrite lučinou (recept na domácu tu)  ozdobte v tvare lienky  paradajkou, olivou a pažítkou. Chutné , zdravé a na miske to vyzerá úžasne.

 A ešte niečo sladké . ZÁVIN s mascarpone a nutelou. Lístkové cesto rozvaľkajte na placku a z každej strany asi do jednej tretiny nakrojte rádielkom pásiky. Mascarpone rozmiešajte s 1 lyžicou  práškového cukru a vanilkovým cukrom (najlepšie domácim) a naneste na strednú časť, na to natrite nutelu v množstve podľa vlastnej chuti. Nakrojenými pásikmi cesta striedavo poprekývajte plnku. Cesto dobre uzavrite,  aby plnka pri pečení nevytiekla. Po upečení a vychladnutí polejeme polevou: 1 lyžicu mlieka, 3 lyžice práškový cukor a pár kvapiek vanilkovej esencie vymiešame dohladka. Povrch ešte môžte posypať mandľovými lupienkami. 
Rýchle, ľahké a hlavne dobré.



Posedieť v príjemnej spoločnosti , niečo dobré zahryznúť, zapiť , porozprávať sa ...krásne a milé okamihy života.



nedeľa 5. marca 2017

Chinoise - francúzsky maslový koláč


Chinoise je kysnutý koláč plnený vanilkovým krémom. Pôvodný recept pochádza z Francúzska. Vyskúšala som niekoľko receptov na jeho prípravu a tento sa mi pozdáva najviac.  Nadýchané kysnuté cesto a lahodný vanilkový krém, dokonalá kombinácia.


Na cesto budeme potrebovať 400 g hladkú múku, 50 g cukor, 100 - 120 ml vlažné mlieko, 1/2 kocku droždie, 90 g rozpustené maslo, štipka soľ, 2 ks vajcia. Najprv si pripravíme klasický kvások: do vlažného mlieka pridáme lyžičku cukor, rozdrobené droždie a lyžicu hladkej múky. Premiešame a na teplom mieste necháme aktivovať. Do misky nasypeme múku, cukor, štipku soli, rozpustené maslo (nie horúce), pridáme vajíčka a kvások. Všetko spolu vymiesime na hladké cesto, ja som túto činnosť zverila mojej pekárničke. Vymiesené cesto poprášime múkou , prikryjeme obrúskom a na teplom mieste necháme kysnúť aspoň dve hodiny. Z vykysnutého cesta odoberieme jednu tretinu, ktorú rozvaľkáme do kruhu a vložíme do okrúhlej vymastenej a múkou vysypanej formy na pečenie. Zvyšné cesto rozvaľkáme na tenký  obdĺžnikový plát, natrieme krémom, posypeme hrozienkami a zrolujeme ako závin, ktorý rozkrájame na malé roládky. Tieto roládky poukladáme po "stojačky" do formy  a necháme ešte hodinu podkysnúť. Po nakysnutí zaplnia celú formu. Pred pečením potrieme rozšľahaným vajíčkom. Pečieme na 180 stupňoch asi 30 - 35 minút, závisí od  rúry. Po upečení necháme chvíľu vychladnúť vo forme, potom opatrne vyberieme a necháme úplne vychladnúť.


Kým cesto kysne pripravíme si vanilkový krém. Potrebujeme: 500 ml mlieko, 3 ks žĺtky, 50 g hladkú múku, 100 g cukor, vanilkový cukor ( tu je recept na domáci), pár kvapiek vanilkovej esencie.  Žĺtky vyšľaháme s cukrom do peny, primiešame múku a vanilkovú esenciu. Mlieko s vanilkovým cukrom  privedieme k varu, prilejeme k žĺtkovej zmesi a dôkladne rozmiešame. Opäť dáme na sporák a varíme, kým zmes nezhustne. Necháme vychladnúť.


Ak chcete mať povrch koláčika pekný lesklý, ešte teplý ho potrite glazúrou z vody a medu.


A keďže jar už konečne zavítala aj  k nám, mohli sme si aspoň chvíľku posedieť v altánku a  koláčik vychutnať vonku .



Prajem vám pekné jarné dni.



streda 1. marca 2017

Domáci vanilkový cukor


Možno sa pýtate, načo by sme si mali robiť vanilkový cukor doma, keď v obchodoch je ho dostatok.  Zistila som však, že väčšina vanilkových cukrov, ktoré sú na trhu neobsahujú ani percento vanilky. Okrem toho nie je jedno, či kupujete vanilkový alebo vanilínový cukor. Kým vanilkový cukor obsahuje prírodnú vanilkovú arómu , vanilínový cukor obsahuje len jej syntetickú náhradu, čiže ethylvanilin. Bola som prekvapená, keď o tom nevedeli ani predavačky v obchode a tvrdili, že vanilkový a vanilínový cukor je to isté. Ak teda chcete mať istotu, že pri pečení používate skutočný vanilkový cukor, ktorý neobsahuje zdraviu škodlivé látky, môžete si ho pripraviť podľa tohto receptu.

Potrebujete jeden vanilkový lusk, 1/2 kg cukru (trstinový alebo biely), mixér a 15 minút času. Z vanilkového lusku odkrojte konce (sú tvrdé) a zbytok lusku nakrájajte na kúsky. Do mixéra s nadstavcom noža nasypte cukor, pridajte nakrájaný lusk a dobre premixujte. Aspoň 10 minút. Ak chcete mať cukor jemnejší, môžete ho preosiať. Ja to nerobím, páči sa mi takýto s hrubšou štruktúrou. Cukor nasypte do uzatvárateľného pohárika a nechajte odpočívať aspoň 2 týždne, občas pohárik potraste. Po uplynutí uvedenej doby máte krásne voňavý a hlavne pravý vanilkový cukor.



A aby ste si nemysleli, že všetok čas trávim len v kuchyni, mám tu typ na dobré čítanie od Michala Wievegha.  Vtipný a ironický pohľad na to, ako by sa nič nemalo preháňať...



Prajem vám peknú popolcovú stredu.