sobota 29. apríla 2017

Detoxikačná soľ do kúpeľa


Už dávnejšie som sa pohrávala s myšlienkou  vyrobiť si  vlastnú domácu  kozmetiku. Viem, že v obchodoch je nespočetné množstvo rôznych kozmetických prípravkov, ale všetky sú napechované syntetickými prísadami, umelými vôňami a rôznymi chemikáliami. A pritom vyrobiť si doma  100 % prírodnú kozmetiku nie je až také zložité. Suroviny potrebné na jej výrobu sa dajú nájsť v  internetových predajniach a bylinky sa dajú dopestovať doma na záhradke.  

Preštudovala som si rôzne knižky, prezrela niekoľko blogov a po teórii som konečne prešla aj na prax. Začala som výrobou mydla. Prvá várka je už hotová a momentálne zreje, takže čoskoro o tom prinesiem príspevok. 

Dnes som si namiešala prísadu do kúpeľa s epsomskou soľou a harmančekom. Kúpeľ s touto soľou má výrazné detoxikačné účinky, pôsobí relaxačne, pomáha odbúravať napätie a stres a je vhodný aj pri poruchách spánku.


Prísada do kúpeľa je namiešaná z týchto surovín:

2 hrnčeky Epsomská soľ tzv. horká soľ je to prírodne vyskytujúca sa minerálna zlúčenina síranu horečnatého.
 Priznám sa , že o tejto soli som nikdy pred tým nepočula. Pritom to nie je žiadny novodobý hit. Epsom soľ poznali už na začiatku 17.storočia, keď farmár žijúci neďaleko mestečka Epsom objavil studničku bohatú na síran horečnatý. Netrvalo dlho, kým sa prišlo na jej liečivé účinky.  

1/2 hrnčeka jedlá sóda birkarbóna 
2 lyžice sušený harmanček alebo 2  vrecúška 100 % harmančekového čaju
10 kvapiek esenciálny olej harmanček

Zmiešame soľ s esenciálnym olejom, pridáme sódu bikarbónu a harmanček. Skladujeme vo  vzduchotesnej nádobe.  

Vaňu naplňte teplou vodou  a nasypte  kúpeľovú soľ.  Zapáľte sviečky, ponorte sa do kúpeľa a relaxujte.  Počas kúpeľa nepoužívajte mydlo ani šampón. 


Prajem Vám príjemný relax a krásny predĺžený víkend.


sobota 22. apríla 2017

Ghee - prepustené maslo


Ghee je v podstate maslo zbavené proteínov, cukrov a vody. Pôvodný recept vraj  pochádza z Indie, no v minulosti ho bežne robili aj naše babičky pod názvom  prepustené maslo. Oni ho robili  hlavne preto, aby zvýšili trvanlivosť masla, keďže v minulosti chladničky neboli bežnou výbavou domácností. Prepusteným maslom natierali aj novonarodené bábätká.
 V súčasnosti je hodnotné hlavne z pohľadu stupňa prepaľovania. Teplota, pri ktorej sa ghee začína prepaľovať  je  252 °C. Pri vyprážaní sa dosahuje zvyčajne teplota okolo 200 °C. Pre porovnanie  napr. slnečnicový olej sa začína prepaľovať pri  232 °C.  Ghee je teda ideálny tuk na vyprážanie a má vynikajúcu orieškovú chuť. Ajurvédska medicína ho veľmi oceňuje pre jeho očistné a regeneračné účinky na zdravie. Používa sa  pri príprave hojivých mastí , napríklad pri popáleninách a kožných problémoch. 

  Ja ho využívam  v kuchyni  nielen na vyprážanie, ale aj na pečenie, varenie, pod mäso, do cestovín či ryže, pri pečení palaciniek alebo na pečené zemiaky. Jedlu dodáva jemnú chuť a maslovú arómu.

Príprava je jednoduchá, no vyžaduje trošku času. 
Potrebujete 750 g kvalitného masla , najlepšie z nejakého farmárskeho predaja, širší hrniec s hrubým dnom, plátno a sitko na precedenie .

Maslo nakrájame na malé kúsky , dáme do hrnca a na miernej teplote necháme za občasného miešania  rozpustiť. 

Privedieme k varu, znížime teplotu a necháme mierne pobublávať. V tomto štádiu sa začne na povrchu tvoriť biela pena, ktorú zbierame lyžicou do osobitnej misky. 

Pozbieraná pena sa  dá sa využiť napríklad pri pečení  do cesta alebo do kaše.


Vidíme ako sa ghee pomaly "čistí". Už nemiešame, len odoberáme penu.


Varíme kým nevznikne číra, žltá tekutina. Odstavíme a chvíľu necháme postáť, aby sa netukové zložky usadili na dne.

Precedíme cez husté sitko a plátno do uzatvárateľného pohára.


 Dáme stuhnúť na chladné miesto. Pohár uzatvorím až po úplnom vychladnutí a stuhnutí. Môže sa skladovať aj v komore, ale ja ho mám pre istotu v chladničke.  

Ak začnete používať maslo GHEE v kuchyni , tak vaše telo sa vám poďakuje. 

Prajem pekný víkend.

utorok 18. apríla 2017

Štrbské pleso

 Veľkonočné sviatky sme strávili na Štrbskom plese. Aj keď počasie bolo typicky aprílové,  občasné slnečné lúče  striedala poriadna snehová fujavica, náladu nám to  nepokazilo, pretože ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie, existuje  len zle oblečený turista. Sviatky sme si užili  aj napriek poriadnej zime, ktorá v Tatrách stále vládne. Veselá nálada, horúci čaj a povestná tatranská  horcovica  nám pomohli premôcť všetky nástrahy počasia :-). 
















Chvíľu slnečno, chvíľu poriadna chumelica.

V nedeľu bol na svahu karneval v maskách.

A bolo  veselo.

Po ceste naspäť  na kopci nad priehradou Dedinky. Rozkvitnuté lúky prvými jarnými kvietkami.


Tak sviatky máme za sebou. Vonku to vyzerá ako keby sa opäť vrátila zima. Neostáva nám nič iné len  dúfať, že  čoskoro sa budeme môcť opäť tešiť z jarného slniečka.


štvrtok 13. apríla 2017

Krásne veľkonočné sviatky


Aj keď predpoveď počasia hlási dážď a zamračenú oblohu, verím, že nám to dobrú náladu počas sviatkov nepokazí. 
Dni veľkonočných sviatkov sú úzko späté s rôznymi poverami. Vedeli ste, že na Veľký piatok sa nesmie  nič vyniesť z domu, nič predať, požičať ani darovať? A počas Veľkonočnej nedele sa nesmú umývať vlasy, lebo kto tak urobí, toho budú ľudia celý rok ohovárať. No ak sa na Zelený štvrtok      umyjete v potoku,  nebudete mať pehy ani žiadne vredy či iné neduhy na tvári. V dnešnej dobe, keď v potoku pláva všetko možné,  by to asi nikto neriskoval. A na Veľkonočný pondelok by sme sa nemali vyhýbať oblievačke, pretože podľa povery nevyoblievaná a nevyšibaná žena bude po celý rok ospalá a lenivá. A ešte jedna rada od babičiek. Ak posypete priesady podrvenými škrupinami z maľovaných veľkonočných vajec, nenapadnú ich vošky.








Veselú Veľkú noc, hojnosť Božieho požehnania, veľa pohody a radosti zo srdca želá


sobota 8. apríla 2017

Jahodová roláda


Aj keď počasie je typické aprílové, dá sa už na chvíľku posedieť na terase. A k takémuto posedeniu samozrejme patrí aj dačo sladké. Dneska teda roláda s jahodovým krémom.

Na cesto potrebujeme: 5 vajec, 5 lyžíc polohrubú múka, 5 lyžíc práškový cukor, štipku soli
Na kvietky: 1 ks vaječný bielok, 30 g masla, 30 g práškový cukor, 35 g polohrubej múky, ružovú a žltú potravinársku farbu
Na plnku potrebujeme: Jahodový kompót, 1 lyžicu vanilkový cukor (tu je recept na domáci) , 2 balíčky Créme Olé,  1 balíček smetafix, 1 smotana na šľahanie, 1 jahodový jogurt 


A takýto je postup:
Kvietky: Zmiešame rozpustené maslo s práškovým cukrom, pridáme vaječný bielok a múku. Dobre všetko prešľaháme.  Asi do  1/3  pridáme žlté farbivo a do 2/3 červené. Plech na pečenie potrite jemne maslom alebo olejom, aby sa vám papier na pečenie neposúval. Na papier nastriekame kvietky a dáme  do mraziaka asi na hodinu. Keďže som sa trošku ponáhľala , ten čas som dosť skrátila, čo sa ukázalo ako nie najlepšie riešenie, pretože nedostatočne stuhnuté  cesto zapríčinilo, že sa mi kvietky pri pečení roztiekli. Takže určite odporúčam tú hodinu dodržať. Medzitým si pripravíme cesto na roládu. Bielky vyšľaháme so štipkou soli ,  žĺtky vyšľaháme s cukrom, pridáme múku a nakoniec opatrne vmiešame tuhý sneh z bielkov. Cesto vylejeme na  kvietky a dáme piecť. Po upečení preklopíme na vlhkú utierku, stočíme a necháme vychladnúť. Po vychladnutí opatrne stiahneme papier na pečenie a naplníme plnkou.
Plnka je veľmi jednoduchá a rýchla. Jahodový kompót scedíme , šťavu spolu s ostatnými surovinami  dáme do misky a šľahačom vyšľaháme na tuhý krém. Jahody nakrájame na malé kúsky a primiešame ku krému. Natrieme na vychladnuté cesto a zrolujeme.

Verím, že vám sa tie  kvietky podaria oveľa krajšie ako mne :-). Našťastie tento  estetický nedostatok nemal žiadny negatívny vplyv na úžasnú chuť rolády.


Prajem vám krásny a sladký víkend.



pondelok 3. apríla 2017

Jarná prechádzka


Víkendové, takmer letné počasie, nás vylákalo  do prírody. Máme to šťastie, že do lesa či na lúku nemusíme ísť ďaleko.  Stačí sa len rozhodnúť , ktorým smerom povedú naše kroky a vyraziť. 
 V nedeľu sme si  vyšlapali kopec , z ktorého je úžasný výhľad na celú dolinu, dokonca za jasného počasie sa dá vidieť aj  Kráľová Hoľa.




V pravo na fotke vidieť ešte stále zasneženú Kráľovú Hoľu.