utorok 28. novembra 2017

Chlebík z čierneho piva so syrom a sušenými slivkami


Cez víkend sme oslavovali Katarínu (dcéra)  a  narodeniny (svokra). Všetci sme sa zišli u nás a tak som rozmýšľala čo ponúknuť. Tento chlebík som už dávnejšie mala v zozname "Treba vyskúšať" a  tak bolo rozhodnuté. Trošku som mala obavy, či v chlebíku nebude cítiť horkosť piva, ale vôbec nie . Pivo dodalo chlebíku krásnu farbu, sušené slivky jemnú sladkú chuť a syr Feta trošku pikantnosti. 


Na cesto  potrebujeme:
250 g hladkú múku T650 
250 g špaldovú múku 
50 g maslo 
1 balíček sušené droždie 
1 kávovú lyžičku soli
330 ml čierne pivo

Na náplň:
sušené slivky a syr Feta 

Na cesto zmiešame múku s droždím a soľou. Pridáme rozpustené maslo a pivo, z ktorého si odoberieme 3 polievkové lyžice na potretie. Vypracujeme klasické kysnuté cesto, ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť.  Potom ho rozdelíme na dve časti a rozvaľkáme. Na cesto poukladáme sušené  slivky a syr, tak že necháme asi 1 cm voľné okraje. Zrolujeme a položíme spojom na plech vyložený papierom na pečenie. Záviny necháme na plechu ešte asi 20 minúť kysnúť. Na povrchu urobíme niekoľko zárezov ostrým nožom, potrieme zvyšným pivom a vložíme do predhriatej rúry. V teplovzdušnej rúre pečieme na 180 stupňoch asi pol hodinku. Môžeme podávať teplé aj studené. Chutí naozaj skvelo.


Pohodové dni aj s dobrým jedlom praje


nedeľa 26. novembra 2017

Paverpol na vianočných ozdobách


Hmota paverpol je pomerne nový kreatívny materiál, tekuté tužidlo, ktoré sa používa na spájanie textilu, prírodných a iných materiálov. Ja som sa s touto technikou prvýkrát stretla na  piatkovom kreatívnom kurze a musím povedať, že ihneď si ma získala . Nie je to nič zložité  a pri troške šikovnosti je možné vytvoriť naozaj efektné dekorácie, obrazy , rámy, krabičky,  dekorácie do záhrady či dokonca sochy...Variácie  proste nemajú hranice.


My sme si pod vedením certifikovanej lektorky Danky vyrobili vianočné ozdoby. Polystyrénové gule sme najprv potreli vrstvou paverpolu, následne sme guľu pokryli kúskami  lekárskeho obväzu, čím sme dostali zaujímavú štruktúru. A potom sme už  podľa vlastnej fantázie vytvárali a lepili rôzne vzory, napríklad s čipkou, pieskom alebo  handričkami. Využiť sa dá čokoľvek...staré tričká, dečky, kávové zrnká, piesok...Zo všetkého je možné vytvoriť zaujímavé efekty, ako sme  mohli vidieť aj na niektorých dielkach, ktoré nám doniesla ukázať lektorka Danka. 


Po vyschnutí , ktoré sme urýchlili fénovaním, sme gule dofarbili akrylovými farbami. Výsledok je naozaj zaujímavý a efektný. 
Po prilepení očka, je možné ozdoby zavesiť na stromček. Ja som si ich  naaranžovala ako dekoráciu na stôl .


A pár záberov z tvorivého procesu :-).  
Troška zábavy, štipka umenia a chuť vytvoriť si  originálnu dekoráciu, ktorú nekúpite v žiadnom obchode.


A aké vianočné dekorácie chystáte tento rok vy?

Pekný nedeľný večer želá 



pondelok 20. novembra 2017

Stop mikroténovým vreckám


Určite to poznáte aj vy. Idete na nákup, kupujete jabĺčka - jedno mikroténové vrecko, banány - druhé vrecko, zelenina tretie...Doma vybalíte nákup a  máte hŕbu plastových sáčkov, ktoré skončia v odpadkovom koši.  Už sme si príliš zvykli na jednorázové obaly, pretože je to veľmi pohodlné: použiť a vyhodiť. Na skládkach sa však  plastové sáčky rozkladajú 300 - 500 rokov.


A tak som rozmýšľala nad nejakou vhodnou alternatívou. Na nete som našla ponuku sieťových vreciek na ovocie a zeleninu, no cena podľa mňa dosť vysoká. Keď som si prepočítala, koľko vreciek potrebujem pri týždňovom rodinnom nákupe, tak ma výsledná suma  odradila.


A čo tak  ušiť si vrecká sama? Doma som našla kúsok tylu, ale určite by sa dala zrecyklovať aj vyradená záclona, v galantérii som dokúpila šnúrku a brzdičky za pár centov. Aby neboli vrecká také fádne, tak som ich ozdobila malými aplikáciami zo zvyškov látky. Ja teda nie som žiadna krajčírka, ale zvládla som to za jeden večer. 


Už som ich otestovala pri nákupe. Sú ľahké a  priehľadné, tovar je v nich  dobre vidieť. Pani  pri pokladni si ich so záujmov prezrela, ale nemala s tým žiadny problém. Akurát treba  trošku opatrnosti pri lepení etikety, ak vážim tovar. 


Neprodukovať odpad (Zero Waste)  nie je jednoduchá vec a možno to ani nie je celkom v našich podmienkach možné, ale aj takýmito drobnosťami môžme prispieť k  tomu, aby sme o niekoľko rokov nemali namiesto krásnych hôr len hory odpadkov.



Prajem vám úspešný štart do nového týždňa. 


piatok 17. novembra 2017

Ako som sa učila zdobiť medovníky


Keď mi pred pár týždňami napísala moja dávna priateľka Danka Lacková, že rozbieha svoje podnikanie v oblasti organizovania kreatívnych kurzov a že prvý kurz bude o zdobení medovníkov, hneď som vedela, že tam nemôžem chýbať.  A tak štvrtkový  večer som strávila naozaj príjemne a sladko. 


Sympatická lektorka Silvinka nás zasvätila do tajov dokonalej polevy a ukázala nám tie správne ťahy, aby sa aj tie naše medovníčky aspoň trošku podobali na tie nádherné, ktoré pečie a zdobí ona.


Vedeli ste, že  bielkovú polevu je najlepšie miešať ručne  a nie  šľahať mixérom, pretože šľahačom  sa do masy  naženie priveľa vzduchu a potom sa nám môže odlupovať?  Alebo , že správna konzistencia polevy je vtedy keď  po nabratí a vyliatí z varechy splynie s ostatnou hmotou do 15 sekúnd? Veru ja nie a ešte veľa ďalších dobrých tipov sme sa dozvedeli od  Silvinky a Danky. 


Spočiatku boli naše ťahy neisté, ornamenty krivoľaké, ale  posledné medovníčky už boli celkom k svetu. Dokonca doma som s nimi zožala obrovský úspech. Vraj sú dokonalé. Vlastne boli, syn s priateľkou moje malé umelecké diela s veľkou chuťou zjedli. 


Tieto nádherné medovníčky vytvorila naša lektorka  Silvinka.



Danka Lacková a jej agentúra LaDa Kreativ chystá ďalšie zaujímavé kurzy. Najbližší bude na budúci týždeň v piatok v Rožňave. Ak radi tvoríte a chcete sa naučiť niečo nové , pozrite sa na jej stránku Lada Kreatív na FB  , kde sa dozviete aktuálne informácie o plánovaných kurzoch.


Pre mňa to bol príjemne strávený večer, ktorý nebol len o receptoch a zdobení, ale aj pozitívnej atmosfére a neskutočnom relaxe po hektickom týždni. Už  sa teším na ďalšie tvorenie.






nedeľa 12. novembra 2017

Hokkaido cupcakes s gaštanovým pyré a tvarohovou penou


Keď som piekla tieto koláčiky, vonku vládlo typické novembrové počasie. Hustá hmla, zaslzené nebo a nepríjemný vietor naháňajúci popadané lístie na záhrade. Nuž počasie ako stvorené na  domácu pohodu, ku ktorej  celkom prirodzene patrí aj nejaká  dobrota. Napríklad tieto jesenné cupcakes z hokkaido tekvice s gaštanovým pyré  a tvarohovou penou. 


Na hokkaido cupcakes budeme potrebovať: 1  hokkaido tekvicu , 175 ml slnečnicový olej, 175 g cukor, 3 vajcia, 1 lyžičku vanilkového extraktu, nastrúhanú kôru z jedného pomaranča, 2 lyžičky mletú škoricu, 200 g hladkú múku, 1,5 lyžičku kypriaceho prášku, 1 lyžičku jedlú sódu, 250 g gaštanové pyré.
Na tvarohovú penu potrebujeme 250 g jemného tvarohu (nie hrudkového), 85 g práškového cukru a 250 ml smotany na šľahanie
Na posypanie za hrsť mandľových lupienkov.

Hokkaido tekvicu nakrájajte a dajte upiecť do rúry. Keď je mäkká, rozmixujte ponorným mixérom do hladka, ak by bolo pyré pri mixovaní veľmi husté, môžete priliať za lyžicu vody. Ku 200 g pyré   pridajte olej,  cukor, vajcia, vanilku a  šľahajte, aby sa všetky ingrediencie dobre spojili. Prisypte škoricu, nastrúhanú kôru z pomaranča,  múku s kypriacim práškom a sódou. Všetko zľahka premiešajte. Cesto rozdelte do 1/2 výšky formičiek na muffiny . Z gaštanového pyré urobte gulôčku a vložte na cesto do prostriedku , jemne zatlačte do cesta. Zalejte cestom asi do 3/4 výšky formičky. Pečte približne 25 minút. 


Nechajte vychladnúť a medzi tým si pripravte tvarohovú penu. Do tvarohu zamiešajte cukor, smotanu vyšľahajte do tuha a potom ju opatrne vmiešajte do tvarohu. Cukrárenským vrecúškom nastriekajte penu na vychladnuté koláčiky.  Mandľové lupienky opražte na sucho na panvici a posypte nimi cupkaces. A je hotovo.




 Naše jesenné dekorácie sú chudobnejšie o ďalšiu tekvicu , ale na koláčikoch sme si  skvelo pochutili. 

Majte krásne dni 




nedeľa 5. novembra 2017

Domáce čistiace prostriedky


Musím sa priznať, že upratovanie  nepatrí medzi moje  obľúbené činnosti v domácnosti. Napriek tomu, že poriadok milujem, upratovanie nenávidím.  No poznám  žienky, ktoré vraj pri upratovaní relaxujú. Nechápem, ale určite závidím :-). Či  už upratovanie milujeme alebo nenávidíme,  môžeme si ho spríjemniť napríklad aj vlastnoručne vyrobenými domácimi  čistiacimi prostriedkami, ktoré sú navyše lacné a ekologické . 


Na ovocný  čistiaci prostriedok potrebujeme ocot, šupky z citrusového ovocia, pár kúskov škorice, vodu, sedemdecový pohár na zaváranie  a fľašu s rozprašovačom. 
Z citrónovej kôry  som dôkladne odstránila všetku dužinu , ide to celkom ľahko, napríklad lyžičkou. Očistené šupky som vložila  do  pohára, pridala celú škoricu a zaliala octom , tak aby boli šupky úplne ponorené. Môžete ich tam ukladať aj priebežne, keď spotrebujete citrón. Pohár som  uzavrela a odložila na tmavé a chladné miesto, občas som zmes premiešala. Už po dvoch týždňoch ocot začne voňať  po citrónoch a trošku stmavne.  Asi po mesiaci  som túto zmes precedila  do čistého pohára a máme  koncentrát na prípravu domáceho čistiaceho prostriedku. Koncentrát som preliala  do fľaše s rozprašovačom a doliala vodou v pomere 1:1.  Pridala som ešte pár kvapiek citrónového vonného oleja, ale nie je to nutné.  Môžete použiť kôru aj z iného citrusového ovocia, ktoré máte doma...pomaranče, grepy, limetky. Ovocný čistiaci prostriedok je naozaj všestranný, dá sa použiť na každý povrch, okrem mramoru a povrchu z  kameňa. 


Na čistiaci prostriedok s rozmarínom budete potrebovať rozmarínovú tinktúru. Tú si pripravíte tak, že čerstvý rozmarín zalejete alkoholom napríklad vodkou (kupujem tú najlacnejšiu v akcii) a necháte lúhovať 21 dní. Potom precedíte. Tinktúra sa dá využiť aj do ústnej vody, pleťovej vody alebo domáceho osviežovača vzduchu.  
Do fľaše s rozprašovačom nalejte jeden pohár rozmarínovej tinktúry, jeden pohár vody a pol pohára octu. Dobre pretraste, aby sa všetko zmiešalo. Vznikne  vynikajúce leštidlo na okná alebo zrkadlá s príjemnou jemnou vôňou rozmarínu.


Je to naozaj jednoduché, investícia je minimálna, využijete odpad z citrusového ovocia a hlavne takto vyrobené čistiace prostriedky sú  ekologické a šetrné k prírode aj k nášmu zdraviu. 
A teším sa z toho, že moja domáca ecodrogéria ( tablety do umývačky riaduprášok na pranie ) sa rozrástla o ďalšie produkty.


A aké prostriedky pri upratovaní zvyknete používať vy? Máte nejaké vlastné recepty ?

Príjemné upratovanie  všetkým želá


streda 1. novembra 2017

Spomienka na všetkých, ktorí už tu s nami nie sú...


Citát (Tomáš Baťa):
" Keď som mal 20 rokov , myslel som si, že môj otec ničomu nerozumie. Keď som mal 30 rokov, sem-tam som si myslel, že má celkom pravdu. Keď som mal 40 rokov, tak som si myslel, že to bol celkom múdry chlap. A keď som mal 50 , povedal som si  - keby tu ešte bol a poradil mi..."


Pre všetkých tých, ktorí odišli a ktorí sa na nás pozerajú z neba.  Ďakujeme, že ste boli.