nedeľa 29. októbra 2017

Jablčná nátierka


Určite všetci  súhlasíte so mnou, že jabĺčka patria medzi najzdravšie druhy ovocia.  Najväčší význam pre zdravie majú  samozrejme v čerstvom stave, ale pochutnať si môžeme aj na výbornej jablčnej  nátierke. Recept je veľmi jednoduchý a skvele sa hodí aj ako jedlý darček.


Budeme potrebovať: asi 1 kg jabĺk, šťavu z citróna, hnedý cukor (množstvo podľa chuti),  1 vanilkový struk, celú škoricu, zopár klinčekov,  asi 2-3 lyžičky perníkové korenie,1 lyžicu kakao,  jednu kopcovitú lyžicu panenského kokosového oleja. 


Olúpané a na kocky nakrájané jablká nasypte do hrnca, pridajte citrónovú šťavu, celú škoricu, klinčeky, cukor a vyškriabané vanilkové semienka. Ak treba, podlejte troškou vody. Za občasného miešania varte kým jablká nie sú mäkké a nezačnú sa rozpadávať. Potom vyberte škoricu a klinčeky a rozmixujte do hladka. Pridajte perníkové korenie a kakao a  chvíľku nechajte prevrieť. Ešte do teplej masy pridajte kokosový olej a premiešajte, až kým sa celkom nerozpustí. Nalejte do pohárikov a nechajte vychladnúť. Skladujte v chladničke a spotrebujte do týždňa.


Nátierka sa skvelo hodí na croissanty, pečivo či palacinky, pre malých aj veľkých. My sme si touto pochúťkou spríjemnili dnešné nedeľné raňajky. 


pondelok 23. októbra 2017

Moja prírodná lekáreň


Jedno múdre porekadlo hovorí, že na každú chorobu vyrástla bylinka. 
Súhlasím,  ja mám tiež niekoľko svojich obľúbených liečivých rastliniek, ktoré si pestujem doma na záhradke a hojne ich využívam v mojej prírodnej kozmetike, v kuchyni ale aj na voňavé a zdravé čajíky.




Šalvia alebo aj ľudovo nazývaná babské ucho je magická liečivka, okolo ktorej koluje veľa rôznych povier. Ja však ostávam pri pragmatickom využití a keďže má výrazné antibakteriálne účinky  používam ju do ústnych vôd a tinktúr  na kloktanie pri bolestiach hrdla. Hodí sa aj ako korenie k divine. Vyskúšajte šalviové čipsy, sú výborné.

Tymián využívam predovšetkým ako korenie,  napríklad do brokolicovej polievky alebo pri pečení mäsa.

Rozmarín sa v minulosti pestoval na dedinách pri každom dome, pretože bol považovaný za kvet lásky a vernosti :-). Ja ho využívam ako súčasť solí do kúpeľa alebo do šumiviek. Pozor na jeho použitie ak máte vysoký krvný tlak.


Nechtík je bylinková klasika. Krémiky, oleje, hojivé masti , do mydla...na všetko je vynikajúci a má vraj omladzujúce účinky. Kvety môžeme pridať do varenej ryže, zafarbí ju do žlta a dodá pikantnú chuť. 

Medovka je relaxačná bylinka. Pomáha pri nespavosti a nervozite. Pre svoju príjemnú citrónovú chuť je výborná do letných limonád a bylinných sirupov . Po medovkovom čaji sa vraj snívajú nádherné sny, možno aj preto je to moja najobľúbenejšia bylinka:-).

Harmančekový aj levanduľový olej nepostrádateľné základy do krémov a pleťových olejov.



Voňavá materina dúška sa na záhradke veľmi pekne vyníma na skalke alebo v nižších záhonoch. Čaj z nej navodzuje pokoj, pomáha pri bolestiach hlavy, prechladnutí a chrípke. V kozmetike ju používam do pleťových vôd na mastnú a problematickú pleť s akné.

Rozmarínovú tinktúru používam do pleťových vôd a domácich čistiacich prostriedkov.




A aké sú vaše skúsenosti s bylinkami ? Máte nejaký osvedčený recept vo svojej domácej lekárni?

Pekný večer všetkým želá










pondelok 16. októbra 2017

Milujem jeseň


Jeseň je moje najobľúbenejšie ročné obdobie.  Príroda hýri nádhernými  farbami, pod nohami šuští opadané lístie, babie leto  ponúka  príjemné  slnečné lúče. Jeseň je aj obdobie, keď si môžeme naplno vychutnať domov. Oproti letu, kedy sme viac rozlietaní a rozcestovaní, na jeseň  a v zime sa akoby viac usadíme doma, máme viac času na rozhovory, nové filmy, neprečítané knihy a časopisy. 
Milujem ten pocit, keď vonku vystrája vietor a sychravé počasie a ja sa môžem v teple domova s knižkou v ruke zababušiť do mäkkej deky, popíjať bylinkový čaj, zapáliť sviečku a vychutnávať si všetkými zmyslami túto pohodu. A je tu ešte burčiak, lokše a hokkaido polievky, dobroty, ktoré dopĺňajú tento jesenný čas. Proste jeseň je geniálna pre dušu aj telo. 












A ako to máte vy? Patrí jeseň k vašim favoritom alebo vo vás vyvoláva  skôr smutné nálady?


pondelok 9. októbra 2017

Churros - spomienka na Španielsko



Churros (čítaj čuros) je tradičné španielske pečivo , ktoré som prvýkrát ochutnala na tohtoročnej dovolenke v Andalúzii. Táto dobrôtka sa tak trošku  podobá našim  fánkam. Churros sa zvyčajne  jedáva na raňajky s hustou čokoládou alebo kávou. Dá sa kúpiť takmer  v každej kaviarni či cukrárni, alebo v stánku na ulici len tak do kornútka. Aj mňa táto lahodná pochúťka dostala  a tak som vygooglila  recept a  skúsila si ju pripraviť aj doma.

Do hrnca som dala 310 ml mlieka, 4 lyžice masla, 1 lyžicu cukru, vanilku a štipku soli a za stáleho miešania nechala prevrieť, až kým sa cukor nerozpustil. Potom som prisypala 140 g hladkú múku, pár minút som to miešala, až sa z cesta sformovala taká guľa. Tú som premiestnila do misky a nechala asi 5 minút chladnúť. Mixérom som do tejto masy zapracovala postupne 3 celé vajcia. Cesto som vložila do cukrárskeho vrecka a do rozpáleného oleja vytláčala kúsky , ktoré som vysmažila z oboch strán. Nechala som odsať tuk na papierovej utierke. Ešte teplé som posypala cukrom zmiešaným so škoricou.

 

 Správne pripravené churros má byť na povrchu chrumkavé , vo vnútri mäkké a nesmie byť mastné.  Moje neboli vyslovene zlé, ale ani zďaleka nie také dobré ako tie originálne v Španielsku.  Nuž každý sme majstri na niečo iné. Možno  im by sa zasa nepodarili také dobré halušky ako robím ja :-).


Okrem sladkej sangrie a kvalitného olivového oleja sme si z dovolenky priviezli ešte takýto milý  suvenír. Keramické dlažby a obklady sú typické výrobky  pre Španielsko. Nápis na dlaždici v preklade znamená asi toto: Nech Boh žehná každý roh tohto domu.


Všetkým vám posielam rovnaké prianie.



pondelok 2. októbra 2017

Pleťový krém s harmančekom


Harmanček sa pre svoje liečivé vlastnosti používa už celé stáročia nielen vo farmácii ale aj v kozmetike. Ja tiež s obľubou  používam túto skromnú bylinku vo svojej domácej kozmetike. Tentokrát som blahodárne účinky harmančeka využila  pri výrobe ľahkého pleťového krému. 

Najprv je potrebné pripraviť si harmančekový macerát. Čerstvé kvety harmančeka, najlepšie z vlastnej záhradky, som nasypala do zaváracieho pohárika a zaliala mandľovým olejom, tak aby hladina siahala aspoň 3 cm nad bylinky. Zmes som dobre premiešala aby sa olej dostal všade. Pohárik som  uzavrela, vložila do papierového sáčka a uložila  na teplé miesto. Každý deň som pohárik dobre pretriasla a po šiestich týždňoch obsah precedila cez gázu do nádobky. Podobne si pripravujem maceráty aj z iných byliniek napr. levandule alebo nechtíka. 

Suroviny na zhruba 100 ml krému
8 g harmančekového macerátu v mandľovom oleji
4 g oleja z hroznových jadierok (kúpite v internetovej predajni Ecokoza)
32 g ružovej vody (kúpite napr. v DM)
32 g aloe vera gelu (kúpite v lekárni)
4 g bambuckého masla (kúpite v DM)
4 g emulgátora napr. Olivem 1000 (kúpite v internetovej predajni Ecokoza)
15 kvapiek ekologického konzervantu Cosgard ( kúpite v Ecokoza)
5 kvapiek vitamínu E (kúpite v lekárni)
3-5 kvapiek harmančekového esenciálneho oleja (nemusí byť)


Do jednej nádobky si navážime  ružovú vodu a aloe, do druhej nádobky oleje a bambucké maslo. 
Obidve nádobky dáme do vodného kúpeľa a zahrievame. Akonáhle je bambucké maslo rozpustené, vmiešam do tejto zmesi emulgátor. Keď sa emulgátor rozpustí, vyberiem obidve nádobky z vodného kúpeľa. Obsah nádobky s ružovou vodou a aloe nalejem do nádobky s olejmi a začnem premiešavať a šľahať až do vtedy kým zmes nebude mať krémovú konzistenciu a izbovú teplotu. Nakoniec vmiešam konzervant, vitamín E a esenciálny olej.   

 

Hotový krémik naplníme do peknej dózičky a necháme úplne stuhnúť . Krém je ľahký, dobre sa vstrebáva a pre nízky podiel olejov nezanecháva mastný pocit. Je vhodný na všetky tipy pleti, aj ako podklad pod make up. Zatiaľ som ho odskúšala len na sebe,  som s ním veľmi spokojná. Uvidím ako sa k nemu vyjadria ostatní testovací dobrovoľníci :-).


Aj keď nám obchody ponúkajú nepreberné množstvo kozmetických prípravkov, nemali by sme zabúdať na to, čo nám plným priehrštím ponúka  najlepší lekár - príroda. 


Krásne jesenné dni praje