piatok 7. septembra 2018

Kostihojová masť - prastarý všeliek


Po rokoch zabudnutia zažívajú liečivé bylinky opäť  svoje znovuobjavenie. Za ich krehkým vzhľadom sa neraz skrýva obrovská liečivá sila. Svet byliniek je nevyčerpateľný  a dokáže pomôcť na mnohé neduhy.  Samozrejme tým nechcem tvrdiť, že  bylinky môžu úplne nahradiť lekársku vedu, no  sú jej  súčasťou, ktorú možno súčasní lekári trošku podceňujú. 


Harmanček, šalvia, lipa, rebríček, mäta, medovka, nechtík, levanduľa, materiná dúška... to sú stálice v mojej bylinkovej lekárničke. Pripravujem z nich tinktúry, mastičky, odvary   využívam do vodnej zložky  pri výrobe prírodnej kozmetiky.
Vynikajúci je aj koreň kostihoja lekárskeho. 
Ak si pri turistike, či športovaní natiahnete svaly alebo po dlhšej práci v záhrade vás bolia kĺby, môžete si pomôcť práve  mastičkou z tejto bylinky. Vďaka účinnej látke alantoín pomôže  pri krvných podliatinách, pomliaždeninách, podvrtnutiach a iných drobných poraneniach.



Liečivú mastičku si môžete pripraviť z čerstvého alebo sušeného koreňa kostihoja lekárskeho.  Čerstvý je najlepšie zbierať v marci, keď ešte rastlina nevyhnala listy alebo na jeseň, keď už listy zožltnú.  Vtedy je vraj celá liečivá sila v koreni. Sušený sa dá zakúpiť v špecializovaných obchodoch .  Ja som si mastičku pripravila podľa tohto receptu:
Do pohára z hrubšieho skla som vložila 60 g bambucké maslo, 20 g mandľové maslo, 20 g kakaové maslo a 30 sušený koreň kostihoja. Ak by ste robili z čerstvého, musíte ho najprv  jemno nasekať.  Pohár som vložila do vodného kúpeľa a zahrievala (voda nesmie vrieť) asi 5 - 6 hodín. Po uvedenom čase som precedila cez gázu do vhodnej nádoby a pridala 20 kvapiek prírodnú rozmarínovú silicu, ktorá je mimoriadne vhodná na reumatizmus a svalovú bolesť, takže ešte viac zvyšuje účinky tejto mastičky. Natierame niekoľkokrát denne.


Naši predkovia nechodili po lieky do lekárne, ale vyšli na lúku a hľadali pomoc v prírode. Už len samotná energia, ktorá na nich pôsobila na rozkvitnutej voňavej lúky musela byť liečivá. V súčasnosti sa stále viac vzďaľujeme prírode a jej prirodzenému pôsobeniu na naše zdravie. Žiaľ na veľkú škodu pre nás...